SOWA w Mediatece (WIZUALIZACJA)

ePiotrkow Wtorek, 20 kwietnia 20217 2685
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA powstanie w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia. Będzie to minicentrum nauki, czerpiące z najlepszych doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik oraz współtworzone przez pracowników warszawskiej placówki. Piotrkowska SOWA ma wystartować jeszcze w tym roku.
fot. Centrum Nauki Kopernik

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki. Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych. Takich miejsc będzie łącznie 32 - wszystkie zlokalizowane w miastach do 150 tys. mieszkańców.


Pilotażowa SOWA powstanie w Piotrkowie, a dokładniej w Mediatece 800-lecia, o czym jesienią 2020 roku poinformował minister nauki i szkolnictwa Wojciech Murdzek podczas wspólnej konferencji z wicewojewodą Krzysztofem Cieciórą, prezydentem Krzysztofem Chojniakiem oraz dyrektorem CNK Robertem Firmohoferem. - Takich centrów nauki jak tutaj w Piotrkowie powstanie więcej, to jest pierwsze, oczywiście po Warszawie - mówił wówczas minister nauki. - Macie przed sobą misję przecierania szlaków. Mediateka to przyjazne miejsce, które pokazuje, że poprzez nowoczesny sposób docierania do dzieci i młodzieży, przy okazji wzrasta też czytelnictwo tradycyjnych książek.


W ramach piotrkowskiej SOWy do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane:

  • Wystawa – 15-18 angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.
  • Majsternia - wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Centrum Nauki Kopernik udostępni także pakiet dobrych praktyk, w tym scenariusze zajęć prowadzonych w CNK, pomysły na wydarzenia oraz zaproponuje dołączenie do jednego z programów. - Każdej SOWie przekażemy materiał z opisem projektu i rekomendowanymi rozwiązaniami dotyczącymi jego prowadzenia, a także podzielimy się swoim know-how. Przeprowadzimy szkolenia w zakresie rozwoju kadry technicznej i kadry animatorskiej. Sama placówka będzie mogła liczyć z naszej strony również na wsparcie, współpracę i sieciowanie - deklaruJą przedstawiciele CNK.

W internecie można znaleźć wizualizację, pokazującą przybliżony wygląd Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności:

 

 


Minicentrum nauki w piotrkowskiej Mediatece miało wystartować wiosną tego roku, niestety pandemia pokrzyżowała te plany, ale Centrum Nauki Kopernik podało już nowy termin otwarcia. Pilotażowe SOWy - w Piotrkowie oraz Raciborzu, rozpoczną działalność jesienią 2021 roku. Pozostałe 30 centrów ma powstać w latach 2022-2023.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mloda ~mloda (Gość)21.04.2021 08:02

super, jak tylko będzie możliwość, to odwiedzę z dziećmi :)

52


Piotrkowianin Piotrkowianinranga20.04.2021 23:42

Jedna sowa już była dawno: https://www.piotrkowtryb-mbp.sowwwa.pl/

22


Baba ~Baba (Gość)20.04.2021 21:48

Najłatwiej siedzieć i na wszystko narzekać. I być ze wszystkiego niezadowolonym. Takie to swojskie. I narzekać, i być niezadowolonym itd.

51


handlowiec ~handlowiec (Gość)20.04.2021 18:52

Tylko Biedronka ma sens bycia w tym Molochu. Proszę podać koszt utrzymania tego budynku plus personelu.

74


danek ~danek (Gość)20.04.2021 16:54

I znowu kolesie pana prezydenta bedą mogli zarobic pare tysiączków .

24


mama ~mama (Gość)20.04.2021 15:44

super

53


cynik ~cynik (Gość)20.04.2021 15:24

Dopóki nie ruszy nauka w "prawdziwej szkole" to mogą sobie organizować SOWy ,KROWy i coś w tym stylu. Dwa lata zmarnowane. Dzieci młodsze po tych dwóch latach są praktycznie półanalfabetami. Maturzyści jak nigdy boją się matury. Coś takiego mogłoby powstać ,ale jak edukacja wspierająca....

73


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat