Europejski Tydzień Szczepień przed nami

Kraj Niedziela, 25 kwietnia 202119
Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku pod koniec kwietnia z inicjatywy Europejskiego Regionalnego Biura WHO. W tym roku obchody przypadają od 26 kwietnia do 2 maja pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”, które ma promować w społeczeństwach – wśród rodziców i opiekunów dzieci, pracowników opieki medycznej, polityków i w mediach – wiedzę o tym, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wyszczepialności dzieci, młodzieży i dorosłych. Partnerami kampanii są m.in. UNICEF oraz Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Każdego roku szczepienia zapobiegają milionom zgonów ludzi na świecie i są uważane za jedną z najskuteczniejszych interwencji medycznych. Pandemia COVID-19 przypomniała ludziom, jakie zagrożenie niosą ze sobą choroby zakaźne. W 2020 r. rozpoczął się wyścig w pracach nad skutecznymi szczepionkami przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Eksperci WHO podkreślają, że wyszczepienie większości populacji szczepionkami przeciw COVID-19 może sprawić, że będziemy mogli znowu wrócić do naszych kontaktów społecznych, spotkań towarzyskich czy służbowych, działalności gospodarczej i kulturalnej.


Zdaniem ekspertów WHO oraz UNICEF w obliczu pandemii i ograniczonej wydolności systemów ochrony zdrowia realizacja narodowych programów szczepień jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W Polsce w ostatnich latach w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) zaczęto szczepić obowiązkowo dzieci przeciw pneumokokom (od 1 stycznia 2017 r.) oraz rotawirusom (od 1 stycznia 2021 r.).


Najcięższą postacią zakażenia pneumokokami jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). Występuje ona jako: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. W IChP śmiertelność jest wysoka – gdy dojdzie do wstrząsu septycznego może przekraczać 50 proc. IChP może powodować wiele trwałych powikłań: niedosłuch i głuchotę, objawy neurologiczne (np. padaczka), trudności w koncentracji i nauce.


W ramach PSO dzieci szczepione są szczepionką 10-walentną (PCV-10). W jej skład wchodzą polisacharydy otoczkowe serotypów: 1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F i 23F. Szczepionka jest zarejestrowana dla dzieci od 6. tygodnia życia do 5. roku życia. Co ważne, serotyp 19F zapewnia krzyżową ochronę przeciw serotypowi 19A.


Obowiązujący w Polsce system dobrowolnego przesyłania materiału pacjentów do KOROUN ogranicza możliwość pełnej oceny skuteczności prowadzonych programów szczepień. Nawet mimo tych ograniczeń, dostępne dane NIZP-PZH pokazują, że już po trzech latach powszechnych szczepień (2017–2019) zapadalność na pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) spadła o 41 proc. wśród dzieci do 1. roku życia i aż o 47 proc. w trzecim roku życia. Ewidentne pozytywne zmiany w epidemiologii IChP wśród polskich dzieci są efektem dobrej akceptacji i wysokiego poziomu realizacji obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom – wyszczepialność dzieci urodzonych w latach 2017–19 wyniosła na koniec 2019 roku około 90 proc.


Do najważniejszych szczepień zalecanych (niefinansowanych z budżetu Ministra Zdrowia) zalicza się szczepienia przeciwko meningokokom. Meningokoki (Neisseria meningitidis) wywołują jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka – inwazyjną chorobę meningokokową (IChM). Najczęściej przebiega ona pod postacią sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, samej sepsy lub samego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. IChM rozwija się bardzo szybko i błyskawicznie (w ciągu 24 godzin) może doprowadzić do zgonu. W przypadku sepsy śmiertelność może sięgać nawet do 70 proc. Najczęściej chorują dzieci do piątego roku życia, ale szczyt zachorowań przypada u dzieci do pierwszego roku życia.


W Polsce IChM wywołują głównie meningokoki typu B. W 2019 r. aż 66 proc. zgłoszonych i potwierdzonych przypadków było wywołanych właśnie przez serogrupę B. Dlatego eksperci zalecają, by małe dzieci w Polce w pierwszej kolejności szczepić przeciwko meningokokom typu B. Jedną ze szczepionek przeciw meningokokom typu B można stosować już u dzieci w wieku dwóch miesięcy.


Wśród szczepień zalecanych dla dorosłych istotne są m.in. szczepienia przeciw pneumokokom, przeciw grypie, WZW A i B, dawki przypominające przeciw krztuścowi. Ze względu na zagrożenie, jakie niesie ze sobą zachorowanie na krztusiec u osób dorosłych, do Programu Szczepień Ochronnych wprowadzono zalecenie o przyjmowaniu przez wszystkich dorosłych (od 19. roku życia) pojedynczej dawki przypominającej szczepionki co 10 lat.


W komunikacie wydanym przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wykonywania szczepień w czasie pandemii COVID-19 podkreślono, że bieżące wykonywanie szczepień ochronnych jest bardzo ważne. Szczepienia podczas pandemii są bezpieczne, ponieważ lekarze i pielęgniarki stosują procedury mające zminimalizować ryzyko zakażenia SARS-CoV-2.

 

źródło: Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia


Zainteresował temat?

1

3


Zobacz również

Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

j. ~j. (Gość)25.04.2021 11:36

Antyszczepionkowcy zgrzytają zębami i... dobrze im tak! Właśnie przed chwilą rozmawiam z jednym takim, który się chwali, że on i jego rodzina nigdy się nie szczepi na żadne choroby i są bardzo z tego dumni! No, bo przecież szczepionki to samo zło, że zarabiają koncerny, że ludzie są oszukiwani, że oficjalna medycyna kłamie, że rząd kłamie, że dziennikarze kłamią i że trzeba czerpać wiedzę tylko z tzw. niezależnych źródeł, a w internecie są takie filmiki o tym, jakim to świństwem są te szczepionki i jak one dopiero zabiją! Skwitowałem, że szczepionki nie są obowiązkowe i tyle! Nie ma sensu dyskutować, bo antyszczepionkowstwo to coś w rodzaju sekty. Tu żadne argumenty nie działają, bo kto jest w sekcie, to wie swoje i nie wolno mu się dać przekonać! Całe szczęście, że jednak zdecydowana większość chce się szczepić, bo wierzy naukowcom, a nie samozwańczym internetowym znachorom nagrywającym spiskowe filmiki.

314


czekam ~czekam (Gość)26.04.2021 07:50

kto chce ten się szczepi ,wolny wybór ,tylko dlaczego covda nie leczą mimo że jest czym ? już przewidują 3 i kolejne fale szczepień ,do czego to ma prowadzić ? dlatego ja i moja rodzina pozostanie w grupie 20-30 % NIE zaszczepionych tym wynalazkiem ,robionym w pośpiechu i nie zbadanym w testach DŁUGOFALOWYCH ,ale kazdy sam decyduje

32


Komuna górą ~Komuna górą (Gość)25.04.2021 17:04

Oficjalne agencje podają , ze bezpośrednio po zaszczepieniu i z powodu szczepionki zmarło już kilkaset osób w Europie i na świecie. To w ich ocenie niewielka liczba i należy uznać, że korzyści z wyszczepiania są daleko większe.
Nu brawo, to prawdziwie po Leninowsku. Jednostka się nie liczy , liczy się większość. Chyba już to kiedyś przerabialiśmy?

62


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)25.04.2021 11:17

Idzie nowe, zamiast 1 i 3-go Maja będzie się święcić szczepionki. Nareszcie dotarło do mnie dlaczego majówkę trzeba spędzać w lockdown-ie, a nie na pochodach i innych imprezach. Już pewnie nie będzie Święta Flagi a będzie Święto Szczepionki. Ciekawe jakie święto będzie zamiast Bożego Ciała. Trzeba się przyzwyczajać, że podczas wszystkich świąt i uroczystości państwowych. gwiazdą będzie jakakolwiek szczepionka, jedyny zong będzie podczas miesięcznic, bo szczepionka może się przejeść.

62


wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)25.04.2021 17:04

Cytuję:
Eksperci WHO podkreślają, że wyszczepienie większości populacji szczepionkami przeciw COVID-19 może sprawić, że będziemy mogli znowu wrócić do naszych kontaktów społecznych, spotkań towarzyskich czy służbowych, działalności gospodarczej i kulturalnej.


Typowy szantaż charakterystyczny dla mafii pobierającej haracze: jak się zaszczepicie, to oddamy wam część tej wolności, którą wam zabraliśmy pod pretekstem pandemii, którą mamy tylko dzięki temu, że specjalnie zmieniliśmy definicję pandemii.
Zwróćcie uwagę na słowo "może" - może, ale wcale nie musi.

62


antys. ~antys. (Gość)25.04.2021 11:26

Szczepienia przeciwko Covid-19 zamiast dobrze zorganizowanej akcji przybrały formę "róbta co chceta". Nawet to potrafi pis spieprzyć . Tragedia. Propagandą nie uda się przykryć braku umiejętności i zwykłego nieudacznictwa.

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat