Artykuły do tagu: Historia

Archeologiczne odkrycie w Wolborzu
Trwające w Wolborzu badania archeologiczne pozwoliły odkryć zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace od pół roku prowadzone są na prywatnych działkach mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na wykopaliska.
Bez korzeni nie zakwitniesz. Konkurs dla młodych genealogów
Już po raz drugi Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe zapraszają młodych genealogów do konkursu pod hasłem „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Jego celem jest opracowanie drzewa genealogicznego. Konkurs adresowany jest uczniów klas IV-VII szkół podstawowych. Dzięki piotrkowskiemu archiwum, dołączyć do zabawy mogą także mieszkańcy naszego regionu.
Odkrywamy znane i nieznane - Klasztor Bernardynów w Piotrkowie
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.
Odkrywamy znane i nieznane - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane jest w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej, jakim jest Biała Fabryka Ludwika Geyera. Trafić tutaj łatwo, wystarczy dotrzeć na ul. Piotrkowską. Łódzka placówka jest zarazem największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi także działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym.
Odkrywamy znane i nieznane - Kościół cmentarny św. Marcina w Witowie
Drewniany kościół cmentarny w Witowie powstał w 1835 r. w stylu barokowym. Jeszcze kilka lat temu odprawiano w nim msze święte, jednak upływ czasu dał się mocno we znaki tej zabytkowej drewnianej konstrukcji. Obecnie podejmowane są działania, które mają uchronić konstrukcję i wyjątkowe wnętrza kościółka.
Odkrywamy znane i nieznane – Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego od dawna chciało zaznaczyć obecność Legionów Polskich w Piotrkowie. Powoli zbierano zarówno eksponaty i pamiątki, jak i skromne fundusze. Po latach starań udało się stworzyć namiastkę Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal funkcjonującego już przy Rynku Trybunalskim muzeum.
Odkrywamy znane i nieznane - Bunkier kolejowy w Jeleniu
Przed kilkoma miesiącami zachęcaliśmy do odwiedzenia niemal bliźniaczego obiektu – bunkru kolejowego w Konewce. I choć wiele między nimi podobieństw, to jednak jest jedna zasadnicza różnica. Bunkier w Jeleniu stoi zapomniany, w przeciwieństwie do obiektu w Konewce, który zagospodarowano i przygotowano tak, by turyści nie wyjeżdżali zawiedzeni.
To jedna z najważniejszych rocznic
Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
Poznaj życie i kulturę ludów Afryki i Ameryki Południowej
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „UTRACONE–ODZYSKANE. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych dawnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zabytki z tej kolekcji ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.
Książka na weekend - kryminał i opowieści o historii
W tym tygodniu proponujemy najnowszy kryminał jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy ostatniej dekady – Roberta Małeckiego. Jest to zarazem początek nowej serii tego autora. Zestaw uzupełnia książka nawiązująca do II wojny światowej i historii Anny Frank. Trzecia propozycja też posiada wątek wojenny, ale dotyczący wojny w Wietnamie. Zarazem jest to propozycja dla miłośników „małego z pianką”. Ciekawostek i emocji w tym zestawie nie braknie.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat