Advertisement

Bez korzeni nie zakwitniesz. Konkurs dla młodych genealogów

Środa, 05 kwietnia 20230
Już po raz drugi Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe zapraszają młodych genealogów do konkursu pod hasłem „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Jego celem jest opracowanie drzewa genealogicznego. Konkurs adresowany jest uczniów klas IV-VII szkół podstawowych. Dzięki piotrkowskiemu archiwum, dołączyć do zabawy mogą także mieszkańcy naszego regionu.
fot.: www.archiwa.gov.pl fot.: www.archiwa.gov.pl

To już druga edycja konkursu, który w roku 2022 spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Podczas uroczystej gali podsumowującej pierwszą edycję, nagrodzono trzech laureatów oraz przyznano dwanaście wyróżnień. Kolejna szansa dla młodych genealogów i ich nauczycieli właśnie trwa, zaś pierwszy etap składania prac konkursowych kończy się 4 maja 2023 r.

 

Zbliżające się Święta Wielkanocne są doskonałą okazją do odwiedzin członków rodziny, przeglądania domowych archiwów i zdobywania wiedzy o swoich korzeniach. Mogą one przynieść wiele informacji, które posłużą do stworzenia drzewa genealogicznego, opartego nie tylko o wspomnienia, lecz również o dokumenty – w tym te z zasobów Archiwów Państwowych. Nad ostatecznym kształtem pracy konkursowej, a także nad zgłoszeniem ucznia – zgodnie z regulaminem konkursu – czuwają nauczyciele, sprawujący opiekę nad pracami. Pomocą służą też pracownicy Archiwów Państwowych, mogący podzielić się doświadczeniem oraz wesprzeć genealogów podczas stawiania pierwszych kroków i poszukiwań w zasobie archiwalnym.

 

Praca konkursowa może być przygotowana dowolną techniką. Ważne jest aby zapisać ją w pliku PDF lub HTML, a następnie przekazać poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy. Wszelkie szczegóły i potrzebne informacje znajdują się w regulaminie konkursu i na wspomnianej stronie internetowej, w zakładce „KONKURS”.

 

Materiał powinien zawierać również opis drzewa genealogicznego z podaniem danych biograficznych (np. daty urodzeń, małżeństw, zgonów), liczbę pokoleń i osób przedstawionych na drzewie, przekaz (opowieść) przedstawiający kontekst historyczny i dzieje rodu, kopie cyfrowe dokumentów z opisem ich pochodzenia, a także bibliografię oraz informację o możliwości innowacyjnego sposobu wykorzystania pracy jako projektu edukacyjnego.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat