Prezydent Piotrkowa podsumował 30 dni rządów

Strefa FM Środa, 05 czerwca 2024210
Prezydent Piotrkowa Juliusz Wiernicki podsumował pierwsze 30 dni rządów od objęcia funkcji. Podczas środowego spotkania z mediami prezydent mówił o dotychczasowych decyzjach i planach na przyszłość. Zapowiedział audyty w miejskich spółkach, omówił sytuację na „Ryneczku” związaną z zalewaniem kamienic podczas opadów oraz problemach z podtopieniami w okolicy. Omówiono również plany dotyczące hali „Relax”, trwającą budowę basenów letnich oraz modernizację dróg w mieście.

Ładuję galerię...

Przede wszystkim prezydent Juliusz Wiernicki zapowiedział audyty w Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta. Mają zostać przeprowadzone jeszcze w czerwcu przez zewnętrzne firmy przy wsparciu audytora wewnętrznego.

Wynika to z tego, że te jednostki realizują bardzo duże inwestycje i to jest jedna z głównych motywacji. Nie opieram się na żadnych plotkach oraz oskarżeniach w przestrzeni publicznej. Dlatego też uważam, że audyt w tych jednostkach jest priorytetowy - wyjaśniał Juliusz Wiernicki.

Prezydent poruszył także kwestię zalewania Ryneczku podczas obfitych opadów deszczu. Został wykonany przez zewnętrzną firmę raport, z którego wynika, że wykonano tylko jeden z wielu etapów potężnej inwestycji.

Ten problem tak naprawdę trwa już od okresu przedwojennego. Natomiast znacząco pogłębił się po ostatnim remoncie, który odbył się kilka lat temu. Prace, które były tam podjęte podzielono na właściwie trzy etapy. Nie chcę wchodzić w kompetencje osób albo to, kto decydował o sposobie przeprowadzenia tych prac. Wykonany został tak naprawdę jeden odcinek i to jest etap środkowy od 1 Maja do torów PKP, przebudowa drogi i budowa kanalizacji deszczowej oraz od mostu 1 Maja do kanału krytego przy ul. Wojska Polskiego. To był bardzo efektowny etap, który mieszkańcy mogli zobaczyć gołym okiem. Natomiast nie wykonano bardzo ważnych prac, których nie byłoby widać. Chodzi m.in. o prace na Placu Rawity Witanowskiego, przebudowa odcinka rzeki na otwarte koryto, budowa polderu na zachód od ulicy Kostromskiej, odcinek od Mickiewicza do przepustu PKP, rewitalizacja otwartego koryta rzeki oraz remont przepustu kolejowego. To także budowa polderu nr 1 i nr 2 na zachód od alei Concordii. Wszystkie te etapy nie zostały wykonane - tłumaczy prezydent.

Juliusz Wernicki poinformował, że nie zostanie przeprowadzony przetarg na przebudowę hali Relax i miasto odstępuje od tej realizacji tej inwestycji.

Wiemy, że na ten cel była przeznaczona promesa w wysokości 30 milionów złotych, z tych 68 milionów, które mielibyśmy wydać. W tej chwili obawiałem się, że promesę możemy utracić. Nawet gdyby tak się stało, to uważam, że to i tak jest tzw. mniejsze zło, bo nie wydamy kolejnych niemal 40 milionów albo jeszcze więcej, w sytuacji, gdy ta inwestycja nie cieszy się powszechnym uznaniem. Jesteśmy na etapie wnioskowania o zmianę przeznaczenia promesy. Przeniesienie tej promesy może nastąpić na inwestycje, na które mamy już projekty. Przede wszystkim to infrastruktura drogowa i pieszo-rowerowa. Te środki moglibyśmy na ulicę Hortensji, Krótką, Kwiatową, Jeziorną czy wewnętrzne ulice na blokowiskach, które są w fatalnym stanie - mówi Juliusz Wiernicki.

Budowa odkrytych basenów przy ulicy Żwirki w Piotrkowie zostanie dokończona, jednak ze względu na opóźnienia, obiekt nie będzie oddany do użytku w tym roku.

Zaawansowanie prac oceniane jest na 35%. Wykonano wylewki pod niecki, parking, instalacje sanitarne. W odpowiedzi na sugestie niektórych osób, że powinniśmy wycofać się z tej inwestycji albo ją przerwać - stoję na stanowisku, że niedopuszczalne jest takie rozwiązanie. Narażamy się na konsekwencje wynikające z odstąpienia od umowy, gdzie musielibyśmy zapłacić za całą wykonaną pracę to jeszcze musielibyśmy zwrócić wykonawcy za zakupione materiały. Kupiono już elementy niecek basenowych. Gdybyśmy odstąpili od tej inwestycji, to co zrobić z tym, co zostało wykonane? Koszty usunięcia zbrojonych betonów, parkingów, instalacji sanitarnej byłyby zwykłą niegospodarnością, na co nie możemy sobie pozwolić. Dodatkowo, jedną z pierwszych informacji jaką otrzymałem po objęciu urzędu to opóźnienia przy pracach. Nie ma możliwości, aby baseny były oddane do użytku w tym roku. Nie ma sensu otwierać basenu we wrześniu. To są dodatkowe koszty, a z tym musimy się liczyć - mówi prezydent Wiernicki.

Prezydent Juliusz Wiernicki poruszył także sprawę prowadzonych w mieście inwestycji drogowych, m.in. rozpoczętej niedawno przebudowy ulicy Żeromskiego.

Inwestycja ma zakończyć się w listopadzie. Tam budowana jest zupełnie nowa infrastruktura podziemna, kanalizacja, odejścia do wszystkich sąsiadujących nieruchomości, przebudowa gazociągu, ledowe oświetlenie, nowa jezdnia. Do tego inwestycja prowadzona jest pod nadzorem archeologicznym, więc to wszystko niesie za sobą różnego rodzaju konsekwencje. Pojawiły się także pewne obawy, że tamta część miasta zostanie sparaliżowana poprzez remont sąsiedniej ulicy Roosevelta. Ta część inwestycji od ronda do ulicy Towarowej opóźnia się ze względu na prace z konserwatorem zabytków. Mam natomiast informację jak wykonawca ma zamiar realizować tę przebudowę. Prace najpierw mają objąć odcinek od ronda do wysokości ulicy Próchnika, tak by naturalnym objazdem była ulica Próchnika i Żeromskiego do ronda. Gdy ten odcinek zostanie wykonany, to przejdziemy do przebudowy od ulicy Próchnika do Towarowej - mówi prezydent.

 


Zainteresował temat?

15

21


Zobacz również

Komentarze (210)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

WTS ~WTS (Gość)14.06.2024 14:53

Pan prezydent zaczyna od kłamstwa twierdząc, że przebudowa hali sportowej nie cieszy się poparciem mieszkańców naszego miasta. Jestem rozczarowany. Żałuję, że głosowałem na Wiernickiego. Jednego nieudacznika zastąpił drugi.

62


go?ć_beti ~go?ć_beti (Gość)16.06.2024 20:04

Panie prezydencie cz to są te lepsze zmiany w naszym mieście że znów rządzą ci sami fachowcy od siedmiu boleści jak pan Karol sz co jest grane ludzie

23


obiektywny ~obiektywny (Gość)13.06.2024 15:37

Zostawić halę Relax na swoim miejscu ale pod warunkiem likwidacji słupów zasłaniających widownię. Ciekawy jestem czy była rozważana możliwość zastąpienia słupów dżwigarem o rozpiętości ok.40m i oparciu na nim istniejącego dachu hali i nad istniejącymi i wydłużonym dachem nad trybunami (na południe ok10-15m) co umożliwiło by zwiększenie widowni nawet o 800m a jest to równoznaczne z powiększenia pojemności do ok. 1600m bez konieczności likwidacji istniejącej konstrukcji, pomieszczeń pod trybunami płytą boiska itp. itd.. Po drugiej stronie można zostawić konstrukcję nośną najwyżej rozbudować ewentualnie o dodatkowe a niezbędne pomieszczenia. W tym przypadku problem destylarnią byłaby bez przedmiotowy, tak niezwykły zabytek mógłby sobie egzystować niezależnie od hali sportowej. Koszty takiego przedsięwzięcia wydają się diametralnie niższe od całkowitej likwidacji istniejącej hali i budowy całkowicie nowej w jej miejsce. Postulat budowy hali poza miastem wspaniały aczkolwiek pozbawiony realności może sobie czekać na rychłą realizację. Proponowane przeze mnie rozwiązanie gdyby zostało potwierdzone za realne przez specjalistów, spełniło by marzenia większości o pozostawieniu dotychczasowego Relax-u w wersji powszechnie używanej w naszym kraju., Tak widzę konsensus rychłego rozwiązania problemu - widowni bez widoku tego na co chcę się patrzeć. Widownia na imprezy sportowe ok.1600m to w przypadku imprez masowych powiększa się nawet do 1000m (dodatkowo rozstawione na płycie boiska siedziska czyli jest możliwość zwiększenia wielkości widowni do ok.2500m. co przy wielkości naszego miasta wydaje się rozwiązaniem optymalnym. Bardzo liczę na zajęcie stanowiska nowego Prezydenta który "wie, że można lepiej" by zlikwidować stagnację i niemoc poczynań a moja koncepcja gdyby się sprawdziła i znalazła potwierdzenie w ekspertyzie fachowców wyszła by naprzeciw chyba większości mieszkańców miłośników sportu i imprez kulturalnych.

31


filozof ~filozof (Gość)15.06.2024 14:14

Hala Arena Ostrów max. ilość widzów 5200, kubatura 5300m3 ,powierzchnia zabudowy 4500m2 kosztowała 33mln zł .a nasz Relax w momencie projektowania (2018r) 18mlm zł w momencie otrzymania dotacji (2023r.) już 68mln tak rosną ceny inwestycji lawinowo a nasz Prezydent mówi, że 40mln a może więcej to jest dużo a ja się pytam jakie koszty będą za nie wiadomo ile lat i nie wiadomo kto będzie wtedy rządził. Rezygnacja budowy nowego Relax-u jest jednoznaczna z skończeniem się marzeń piotrkowian z możliwości oglądania sportu i imprez masowych na wysokim poziomie. Podsiadło czy sanah występują na widowniach 20-30tys.wiadomo ale do hali około 3000m coś by jeszcze się znalazło a u nas został w lato amfiteatr z 1500m, na Baranowskim nie było wolnych miejsc a na Krzywdzie słuchało koncertu dwa razy tyle chętnych. Odstępy między rzędami w amfiteatrze takie wielkie że ok 30% widzów można by pomieścić redukują ponadnormatywne odstępy ścieśniając i instalując siedziska uchylne grawitacyjne. W naszym mieście myślenie ma kolosalną przyszłość , nadzieją w haśle wyborczym, "Wiem, że można lepiej" ale z drugiej strony jest powiedzenie nadzieja matką głupich.

32


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)11.06.2024 07:34

Nic dobrego z rządzenia tego Pana nie wyjdzie. 5 lat będzie poznawać co i jak, a kolejne 5 lat będzie chciał rządzić :(((

73


obiektywny ~obiektywny (Gość)14.06.2024 00:55

Gdyby było komuś mało można halę - widownie powiększyć od północy o ok. 10m przez co będzie możliwość ulokowania następnych trybun na o.800m co łącznie daje dla sportu 2400m, dla widowisk 3400m a gdyby była potrzeba można by zapewne jeszcze coś dodać a nie ograniczać projektanta liczbą 1500m i rozbiórką całkowitą istniejącej konstrukcji. Rozwiązanie do rozpatrzenia analogiczni jak przy rozbudowywanej trybuny południowej. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych to wykorzystanie terenu od Batorego do Krakowskiego Przedmieścia obok Strawy teren nie nadaje na nic innego ze względu na na wysoki stan wody gruntowej w tym miejscu.

22


historyk ~historyk (Gość)13.06.2024 13:15

Przed wyborami - "Nowa Hala Sportowa Strategia kultury i sportu", "Więcej wydarzeń kulturalnych" po miesiącu nieoczekiwana przez elektorat decyzja rezygnacji z budowy hali Relax-u, dotacji 30 mln., opracowanej wcześniej dokumentacji projektowej, pozwolenia na budowę. Przedstawione uzasadnienie zgodne z opiniami popisu czyli Pani Marlenki i Janika. Niech mi ktoś wyjaśni, że nie jest to oszukaństwem i należałoby unieważnić w tej sytuacji wybory nowego prezydenta i nie czekać na dalsze szkody dla naszego miasta.

52


mały ~mały (Gość)07.06.2024 08:12

"Pan Włodarczyk to bardzo dobry dyrektor. Szkoła nr 8 miała najlepsze wyniki w mieście jeśli chodzi o egzaminy 8-klasistów. Jest pierwsza w rankingu. A to oznacza że dyrektor jest bardzo dobry"
Dobre wyniki w egzaminach to zasługa nauczycieli a nie dyrektora.

914


Ciekawski ~Ciekawski (Gość)10.06.2024 18:42

"Ta część inwestycji od ronda do ulicy Towarowej opóźnia się ze względu na prace z konserwatorem zabytków." - na czym polega praca z konserwatorem zabytków na ulicy Roosevelta? Pytam serio

40


Olga Lipa Olga Liparanga08.06.2024 00:21

Panie prezydencie,przed panem ciężkie zadania.Wielu ludzi głosowało z ufnością,nie wypada zawieść wyborców.Czekamy na podniesienie zarobków w regionie i nowe miejsca pracy.Jak nie pan to kto?

111


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat