Trwające w Wolborzu badania archeologiczne pozwoliły odkryć zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace od pół roku prowadzone są na prywatnych działkach mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na wykopaliska.
Podczas badań siedziby rycerskiej w Mierzynie (XIV–XV w.) ekspedycja kierowana przez prof. Piotra Strzyża i dr Kalinę Skórę (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) odkryła w pobliżu grodziska bardzo cenne znalezisko – dobrze zachowaną ołowianą bullę antypapieża Jana XXIII.
Setki ludzkich kości i stare wejście do zakrystii głęboko pod ziemią. To znaleziska, jakie odkopano przy okazji inwestycji, jaka będzie przeprowadzona w kolegiacie wolborskiej. Okazuje się, że o ile szczątki nie zaskoczyły specjalistów, to drugie odkrycie jest już mocno zaskakujące.
W gminie Czarnocin rozpoczęły się poszukiwania popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego, które zostało ukryte w czasach II wojny światowej. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem, ale władze gminy już szykują kolejne poszukiwania.
Na niezwykłe znalezisko natknął się mieszkaniec wsi Lubień w gminie Rozprza. Podczas spaceru po lesie odnalazł on średniowieczny grot od włóczni, który prawdopodobnie ma przeszło 800 lat. W okolicy odkryto wcześniej cmentarz z XI wieku. Kolejne odkrycie może świadczyć o tym, że miał on większy obszar lub że istniało tam inne miejsce pochówku. Odpowiedzi przyniosą dopiero dalsze badania.
Co znaleziono przy ul. Fabrycznej w Woli Krzysztoporskiej podczas prac przy budowie kanalizacji sanitarnej?
Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego powrócą do rozpoczętych 50 lat temu prac na terenie starego grodziska pomiędzy Rozprzą a Łochyńskiem.
Portal epiotrkow.pl we współpracy z Telewizją TVR zaprasza do oglądania materiałów filmowych dotyczących wielu ważnych spraw takich jak: ekologia, przyroda czy zagadnienia społeczne. Nie zabraknie też porad kulinarnych z Piotrem Galińskim.
Dziś zapraszamy na … nielegalne wysypiska.
W Tomaszowie Mazowieckim prowadzone są wykopaliska, podczas prac odnaleziono m. in. przedmioty i kości wojowników, które mogą mieć nawet 1800 lat - mówi Michał Góra archeolog z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Piotrkowianie spacerujący ulicą Słowackiego z pewnością nie zdawali sobie sprawy, że chodzą po cmentarzu. Wczoraj przy okazji remontu ulicy odkryto ludzkie szkielety. - Mamy tu kości czaszki, kości kręgosłupa, to wszystko zrzucone jest w jedno miejsce - mówi Jacek Ziętek z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, sprawujący nadzór archeologiczny nad pracami.