Już 15 sierpnia odbędzie się kolejna Piotrkowska Giełda Staroci.Wydarzenie organizowane jest na dziedzińcu piotrkowskiego Muzeum we współpracy z Piotrkowskim Klubem Kolekcjonerów.
Na sobotę i niedzielę (17-18 lipca) miasto zaplanowało "Letni Piknik Rodzinny" w ramach, którego dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji w pięciu różnych częściach Piotrkowa. Ostatnim sobotnim akcentem wydarzenia było rozpoczynające o godzinie 21:30 przed Mediateką "Kino na leżakach".
Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej fundacja Cor Ignis zainaugurowała działalność odnowionej Sali Pamięci AK. Podczas symbolicznej uroczystości wieloletni kustosz sali i przedstawiciel środowiska kombatanckiego Marian Makowski przekazał historyczny sztandar 25. pułku AK na ręce przedstawicieli ZHP, ZHR oraz Związku Strzeleckiego Strzelec. W uroczystości wzięło udział liczne grono gości z regionu i całego kraju, a nawet zagranicy.
Na piotrkowskim lotnisku cały czas trwają intensywne prace związane z budową odtwarzanej Salą Pamięci 25. pułku AK. Placówka powstaje dzięki ofiarności tysięcy osób z całego kraju oraz - w większości społecznej -pracy kilkunastu wolontariuszy na miejscu. Dzięki zebranym środkom pierwotna koncepcja sali przedstawiona na wizualizacji została rozszerzona. W sobotę o godzinie 13:00 - podczas Fly Festu, odbędzie się symboliczna inauguracja działalności odtworzonej Sali Pamięci.
Pani Magda, mieszkanka kamienicy przy ulicy Zamkowej jest przekonana, że oprysk chodnika znajdującego się przy Muzeum w Piotrkowie, a także jej miejsca zamieszkania spowodował śmierć czworonożnego przyjaciela kobiety. Sprawą zajmowała się piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Z kolei muzeum, które odpowiada za akcję przyznaje się do błędu, ale nie zgadza się z sugestiami, że oprysk spowodował zgon psa.
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.
Do życia powróciła piotrkowska Starówka, którą tłumnie odwiedzali mieszkańcy naszego miasta oraz regionu. Czekały na nich otwarte ogródki gastronomiczne, ale także atrakcje w ramach Nocy Muzeów. Tego typu placówek pomimo pandemii cały czas przybywa na na mapie naszego miasta. Swoją ofertę kierują do piotrkowian, ale liczą także na przyciągnięcie zewnętrznych odwiedzających oraz rozwój turystyki w Piotrkowie.
Sobotnie wydarzenia z okazji Nocy Muzeów skłoniły wiele osób, by odwiedzić piotrkowskie muzea. Stałe i czasowe wystawy zostały tego dnia wzbogacone także pokazami. Na Rynku Trybunalskim można było zobaczyć rekonstrukcje dawnych zawodów, a przy Zamku zapoznać się z dawnymi egzemplarzami broni.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w kolejnej edycji "Nocy Muzeów", która odbędzie się w nowej bezpiecznej formule z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Placówka wraca po pandemicznej przerwie i zaprasza wszystkich chętnych, ale póki co tylko w soboty od 12:00 do 15:00. Muzeum zaprasza także już wkrótce na wyjątkowe wydarzenie.