Artykuły do tagu: Armia

Złożyli przysięgę wojskową na Placu Straży w Sulejowie
Uczestnicy 8. Turnusu Szkolenia Podstawowego Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na Placu Straży w Sulejowie. To pierwsze tego typu wydarzenie w tym mieście od kilkudziesięciu lat.
80. rocznica Akcji Burza w Barkowicach Mokrych
W czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy Akcji Burza oraz koncentracji żołnierzy 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć odświeżony pomnik, który od 30 lat przypomina o wydarzeniach z 1944 roku. Uroczystości towarzyszyła inscenizacja historyczna oraz rajd do Leśnej Osady w Kole pod hasłem "Pościgówka 2024".
Przed nami 80. rocznica Akcji Burza. Odświeżony pomnik w Barkowicach Mokrych już gotowy
Już w czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbędą się uroczystości związane z 80 rocznicą Akcji Burza oraz koncentracji 25 pułku piechoty Armii Krajowej ziemi Piotrkowsko - Opoczyńskiej. W związku z okrągłą rocznicą wydarzeń pomnik upamiętniający rozpoczęcie szlaku bojowego 25 pp AK w Barkowicach Mokrych odzyskał dawny blask. Miejsce znów ma przypominać o bohaterskich czynach partyzantów.
23.02.2024 08:13
Upamiętnią
24 lutego 1944 roku dowódca oddziału likwidatorów Armii Krajowej kpr. Marian Król ps. "Szczerba" zginął z rąk Niemców po kilkugodzinnej samotnej walce. W związku z okrągłą, 80. rocznicą tego wydarzenia, odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim uroczystości upamiętniające bohatera.
To był nóż wbity w plecy. 83 lata temu ZSRR zaatakował Polskę
17 września 1939 roku ZSRR  wbiła nóż w plecy walczącej z hitlerowskim najeźdźcą II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski.
"Nie karm ptaków pieczywem. To dla nich szkodliwe" - tabliczki o takiej treści pojawiły się w parku ks. J. Poniatowskiego. Ustawiali je miejscy urzędnicy, aby pomóc mieszkańcom, którzy chcą dokarmiać ptaki
81. rocznica utworzenia Armii Krajowej
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
14.02.2022 08:37
80 lat temu...
14 lutego 1942 roku powołano do życia Armię Krajową. Dla Piotrkowa to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ pierwszym komendantem AK został urodzony i wychowany w tym mieście - Stefan Rowecki-Grot.
Żegnamy
We wtorkowy poranek, w wieku 98 lat zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.
77 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat