Uczestnicy 8. Turnusu Szkolenia Podstawowego Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na Placu Straży w Sulejowie. To pierwsze tego typu wydarzenie w tym mieście od kilkudziesięciu lat.
W czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy Akcji Burza oraz koncentracji żołnierzy 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć odświeżony pomnik, który od 30 lat przypomina o wydarzeniach z 1944 roku. Uroczystości towarzyszyła inscenizacja historyczna oraz rajd do Leśnej Osady w Kole pod hasłem "Pościgówka 2024".
Już w czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbędą się uroczystości związane z 80 rocznicą Akcji Burza oraz koncentracji 25 pułku piechoty Armii Krajowej ziemi Piotrkowsko - Opoczyńskiej. W związku z okrągłą rocznicą wydarzeń pomnik upamiętniający rozpoczęcie szlaku bojowego 25 pp AK w Barkowicach Mokrych odzyskał dawny blask. Miejsce znów ma przypominać o bohaterskich czynach partyzantów.
24 lutego 1944 roku dowódca oddziału likwidatorów Armii Krajowej kpr. Marian Król ps. "Szczerba" zginął z rąk Niemców po kilkugodzinnej samotnej walce. W związku z okrągłą, 80. rocznicą tego wydarzenia, odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim uroczystości upamiętniające bohatera.
17 września 1939 roku ZSRR wbiła nóż w plecy walczącej z hitlerowskim najeźdźcą II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski.
"Nie karm ptaków pieczywem. To dla nich szkodliwe" - tabliczki o takiej treści pojawiły się w parku ks. J. Poniatowskiego. Ustawiali je miejscy urzędnicy, aby pomóc mieszkańcom, którzy chcą dokarmiać ptaki
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
14 lutego 1942 roku powołano do życia Armię Krajową. Dla Piotrkowa to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ pierwszym komendantem AK został urodzony i wychowany w tym mieście - Stefan Rowecki-Grot.
We wtorkowy poranek, w wieku 98 lat zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.