Sala Pamięci 25 pułku AK przez lata mieściła się przy klasztorze oo. Bernardynów. Niestety kilkanaście miesięcy temu została zlikwidowana, a eksponaty rozparcelowano pomiędzy kilka instytucji, a także osoby prywatne. Sytuacja ta zaskoczyła środowiska kombatanckie, a także Jakuba Czerwińskiego, znanego w internecie jako Irytujący Historyk, który za cel postawił sobie jej odtworzenie.
Jakub sytuacją zainteresował liczne osoby i środowiska z całego kraju. Zdecydował żeby Salę odtworzyć w budynku kontenerowym (o powierzchni poniżej 35m2), który nie ma wymaga zgody budowlanej i jest stosunkowo tani, a dzięki życzliwości Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej pozyskał teren pod swoją inicjatywę.
Później inicjator odtworzenia Sali Pamięci utworzył wraz z kilkoma osobami fundację Cor Ignis, rozpoczął poszukiwania "zaginionych" eksponatów, a na swoim youtubowym kanale nagrał film, w którym opisał tę historię i utworzył specjalną zbiórkę na odbudowę Sali Pamięci. Efekt przerósł chyba nawet najśmielsze oczekiwania "Irytującego Historyka", gdyż w w inicjatywę zaangażowało się blisko 3 tys. osób, które przekazały na ten cel blisko 150 tys. złotych.
Potem członkowie fundacji Cor Ignis wraz z wolontariuszami (m.in. harcerzami i strzelcami) rozpoczęli budowę. Pomimo, że nie została ona jeszcze w pełni ukończona twórcy Sali zdecydowali na otwarcie placówki podczas 9. edycji Fly Festu. Jak podkreśla Jakub Czerwiński, w tym przypadku liczył się każdy dzień, gdyż bardzo zależało mu na obecności kombatantów, których najzwyczajniej jest coraz mniej - tylko w ostatnim tygodniu zmarły dwie weteranki 25. pułku AK.
Na uroczystość stawili się liczni goście z całego kraju, a nawet z zagranicy. Chyba najbardziej wzruszającym momentem było przekazanie przez Marian Makowskiego przedstawicielom piotrkowskiej młodzieży historycznego sztandaru AK. Jakub Czerwiński podkreślał, że miejsce powstaje przede wszystkim z myślą właśnie o młodych, którzy w cieniu pamiątek po "najlepszym pokoleniu jakie wydał ten kraj" będzie mogło realizować wszelkie własne inicjatywy i inspirować się wybitnym przykładem pokolenia Kolumbów.
Po przekazaniu sztandaru nastąpiło poświęcenie Sali, odśpiewanie hymnu. Następnie wszyscy mogli obejrzeć ekspozycję, którą dodatkowo ubogaciły zbiory Muzeum Kałasznikowa.
W otwarciu wziął udział przedstawiciel władz powiatu piotrkowskiego w osobie wicestarosty, Dariusza Magacza, a także prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu łódzkim. Uroczystość uświetniła Kolejowa Orkiestra Dęta PKP w Piotrkowie.