Advertisement

Odtwarzają Salę Pamięci AK. W sobotę inauguracja

Piątek, 02 lipca 202121
Na piotrkowskim lotnisku cały czas trwają intensywne prace związane z budową odtwarzanej Salą Pamięci 25. pułku AK. Placówka powstaje dzięki ofiarności tysięcy osób z całego kraju oraz - w większości społecznej -pracy kilkunastu wolontariuszy na miejscu. Dzięki zebranym środkom pierwotna koncepcja sali przedstawiona na wizualizacji została rozszerzona. W sobotę o godzinie 13:00 - podczas Fly Festu, odbędzie się symboliczna inauguracja działalności odtworzonej Sali Pamięci.

Ładuję galerię...

- Na terenie naszego piotrkowskiego lotniska, a dokładniej pomiędzy ul. Przemysłową, a tym najstarszym hangarem z lat 30-tych odtworzyliśmy Salę Pamięci 25 pułku Armii Krajowej, która przez dziesięciolecia funkcjonowała w Piotrkowie, ale niestety została zamknięta. Na szczęście osoby z naszego regionu oraz całego kraju zaangażowały się w otwarcie tego miejsca, bo uznały, że jest to dla nich coś ważnego i potrzebnego – mówi Jakub Czerwiński, inicjator akcji i prezes fundacji Cor Ignis oraz twórca kanału youtubowego Irytujący Historyk.


Za pośrednictwem zbiórki na portalu zrzutka.pl oraz przy pomocy innych form wpłat, fundacji Cor Ignis udało się zebrać na odtworzenie Sali Pamięci AK trochę ponad 151 tys. złotych. W inicjatywę zaangażowało się blisko 3 tys. osób. - U mnie potrzeba odbudowania tego miejsca wynika z sentymentu, ale chęci jednej osoby na pewno nie wystarczyłyby. Na szczęście to była także ważna sprawa dla prawie 3 tys. osób, które przekazały pieniądze, a często także poświęciły swój czas i włożyły pracę – podkreśla Jakub Czerwiński.

 

Prace, pomimo deszczu, trwały nieustająco podczas naszej wizyty na terenie placówki - wszystko po to, aby zdążyć z ich ukończeniem przed otwarciem. - Często mówimy, że w Polsce kochamy naszą historię oraz jesteśmy do niej bardzo przywiązani i cieszy, że znaleźli się rodacy, którzy potwierdzają, że tak rzeczywiście jest – mówi prezes fundacji Cor Ignis.


W sobotę o godzinie 13:00 przy ul. Przemysłowej 45 odbędzie się symboliczna inauguracja działalności odtworzonej Sali Pamięci 25 pułku AK.- Na pewno jeszcze nie wszystko będzie gotowe i czeka nas sporo pracy nad przygotowaniem ekspozycji, ale także nad tym, aby to nie było tylko muzeum, ale stało się miejscem służącym do spotkań i działalności piotrkowskiej młodzieży oraz swoistym centrum aktywności społecznej – zapowiada Jakub Czerwiński.

 

Jednak już w sobotę będzie można zobaczyć sporą część eksponatów - na czele z historycznym sztandarem 25. pułku, ale także posłuchać ciekawych wykładów oraz poznać pasjonatów i miłośników historii z całego kraju i przede wszystkim żyjących weteranów AK z naszego regionu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

11

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)04.07.2021 10:25

UWAGA HIT, kto zamknął Salę Pamięci i dlaczego, kto maczał w tym palce i kto nic nie zrobił , ci sami latają z kwatkami po różnych okazjach i promują się na tzw WYKLETYCH, jednocześnie polecam wszystkim aby zapoznali się ze wspomnieniami wspomnianych żołnierzy AK. Na marginesie dodam ,że Bernardyni to główna siedziba Macierewicza posłuchajcie jak się promuje i co gada o wyklętych, jak się promuje na kościołach i ich wyznawcach, polecam też książkę T. Piątka, Macierewicz jak to się stało, https://www.e-kalejdoskop.pl/muzea-a217/kasacja-akowskiego-muzeum-r8840

02


97-300 97-300ranga03.07.2021 10:08

~ja (Gość) Coś sobie przypominam , jednego ubeckiego kapusia którego widziałem w mundurze WP przy składaniu kwiatów ,ktoś mi go wskazał .Trzeba zgłębić temat.

26


97-300 97-300ranga02.07.2021 11:28

Salę Pamięci 25 pułku Armii Krajowej zamknięto z jakiego powodu , przeszkadzała komuś ?

103


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)02.07.2021 14:13

A kto tam,na codzień, w takie miejsce będzie jeździł aby obejrzeć zbiory. Fatalna lokalizacja. Tyle wolnych lokali w centrum Piotrkowa.Ktoś powinien odpowiedzieć przed mieszkańcami naszego grodu za tą bezpodstawną lokalizację. Wstyd i żenada,za bezmyślność.

115


go?ć_jan ~go?ć_jan (Gość)02.07.2021 12:44

Czy ta nowa historia będzie napisana zgodnie z wytycznymi z Nowogrodzkiej? Nie warto zakłamywać historii i tworzyć nowych pis bohaterów bo wszystko z czasem wyjdzie na jaw jak działali i co sobą reprezentowali!

911


Brawo, brawo ~Brawo, brawo (Gość)02.07.2021 11:32

Bardzo mnie to cieszy. Region piotrkowski to kawał historii I i II wojny światowej. Oby więcej takich miejsc i inicjatyw.

154


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat