W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
Od 1 maja do 8 rano 4 maja podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego.
Do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Nadleśnictwa Piotrków, trafił dorosły bocian czarny. Zwierzę było w złym stanie, zagrażającym jego życiu. Jednak dzięki myśliwym Andrzejowi Rusinowi i Pawłowi Pawelcowi z piotrkowskiego Koła Łowieckiego "Odyniec", którzy 20 kwietnia przywieźli ptaka do Ośrodka, jego stan zdrowia poprawia się z dnia na dzień.
W piotrkowskim Urzędzie Miasta otwarto punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze”. Dzięki niemu piotrkowianom łatwiej będzie dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła.
Nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wygaszania epidemii – podkreśla główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, który wystosował w środę apel o rozwagę i respektowanie przepisów prawa. Zapowiedział też kontrole.
Rada Miasta wprowadziła zmiany do regulaminu Piotrkowskiej Karty Mieszkańca, dzięki którym będą mogli z niej skorzystać także mieszkańcy posiadający kartę „Rodzina +4”. Na problem dyskryminacji rodzin wielodzietnych zwrócił uwagę piotrkowianin Marcin Pietras w petycji do radnych. Przychylili się oni do jego uwag i wprowadzili podczas środowej sesji niezbędne korekty.
W Wielkiej Brytanii wykryto dwa przypadki przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 z ludzi na domowe koty. Zwierzęta te miały zaburzenia układu oddechowego o różnym nasileniu.
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych powstała w latach 1844-1848, a na rok 1867 datowana jest jej rozbudowa. Do jej powstania przysłużyli się Grecy - wyznawcy prawosławia i jednocześnie uciekinierzy z Macedonii i północnej Grecji, którzy przybyli do Piotrkowa w połowie XVIII wieku. Swoją pierwszą parafię założyli tu w 1788 roku, na mocy królewskiego przywileju z roku 1764. Po ukazie cara Mikołaja zostali zmuszeni do podporządkowania się cerkwi rosyjskiej.
Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku pod koniec kwietnia z inicjatywy Europejskiego Regionalnego Biura WHO. W tym roku obchody przypadają od 26 kwietnia do 2 maja pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”, które ma promować w społeczeństwach – wśród rodziców i opiekunów dzieci, pracowników opieki medycznej, polityków i w mediach – wiedzę o tym, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wyszczepialności dzieci, młodzieży i dorosłych. Partnerami kampanii są m.in. UNICEF oraz Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
Na ten weekend polecamy dość różnorodny zestaw książek. Coś dla siebie znajdą zarówno wrażliwi i romantyczni, jak i miłośnicy mocnych historii. Przedstawiamy też coś dla miłośników książek przygodowych.