Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie przechodzi do historii. Ostatniego dnia lutego radni Rady Powiatu przegłosowali uchwałę w sprawie nadania statutu Powiatowemu Centrum Medycznemu. W jego skład wejdą jednostki, które zostały po PCMD.
Przed szpitalem przy ul. Roosevelta w Piotrkowie odbyła się w środę konferencja prasowa, podczas której oficjalnie poinformowano o przejęciu świadczeń medycznych realizowanych w tym miejscu przez Samodzielny Szpital Wojewódzki.
Po miesiącach niepewności i ogromnego zamieszania związanego z przejęciem oddziałów Powiatowego Centrum Matki i Dziecka przez Samodzielny Szpital Wojewódzki, w końcu wszystkie strony doszły do porozumienia. To oznacza, że mieszkanki naszego regionu nadal będą mogły korzystać w Piotrkowie ze świadczeń udzielanych na oddziałach położniczo-ginekologicznym, pediatrycznym i neonatologicznym.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim złożył swoją ofertę do Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczącą udzielania świadczeń wypowiedzianych przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka.
Drugi konkurs ogłoszony przez łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim świadczeń medycznych w zakresie położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz pediatrii także nie przyniósł rozstrzygnięcia. Ponownie nikt nie złożył oferty do NFZ.
Kolejne 1,8 mln zł przekazała Rada Powiatu Piotrkowskiego na rzecz Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD) na pierwszej Sesji w 2023 r. To kolejne środki finansowe przeznaczone na jego rzecz w ostatnim czasie. Ponadto, zaakceptowana została treść porozumienia przedstawionego przez Zarząd Województwa Łódzkiego, dotyczącego przekazania świadczeń szpitalnych z zakresu położnictwa, ginekologii, neonatologii oraz pediatrii, realizowanych przez PCMD, na rzecz Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim (SSW).
Pierwszym dzieckiem, które w 2023 roku przyszło na świat w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim jest mieszkanka gminy Sulejów. Rodzice zdecydowali się dać jej na imię Kaja. Dziewczynka urodziła się 2 stycznia o 9.30.
Wciąż niepewny jest dalszy los oddziałów ginekologiczno-położniczego, pediatrycznego i neonatologicznego w Piotrkowie. W czwartkowe popołudnie komunikat w tej sprawie wydał Urząd Marszałkowski, dzień później odpowiedzieli przedstawiciele starostwa.
Łódzki oddział NFZ ogłosił drugi konkurs na realizację w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim świadczeń medycznych w zakresie położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz pediatrii. Chodzi o przejęcie oddziałów, które z końcem stycznia zlikwidowane zostaną w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka.
Czy w Piotrkowie może od 1 lutego 2023 roku zabraknąć porodówki? Sytuacja wciąż jest niepewna. NFZ co prawda ogłosił konkursy na świadczenia tych usług medycznych, ale... na razie nikt się nie zgłosił.