W Wielką Sobotę tradycyjnie wybieramy się ze swymi koszyczkami wielkanocnymi do pobliskich kościołów w celu poświęcenia pokarmu. Jednak, kiedy taki pokarm można spożyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista.
W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją odwiedzamy kościoły, modlimy się przy Pańskim Grobie, a przede wszystkim święcimy pokarmy.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Świętego Triduum Paschalnego. Poprzedza on bezpośrednio moment Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzona dziś liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej.
Zdaniem ekspertów branży spożywczej, tegoroczna Wielkanoc może być najdroższa od ponad ćwierćwiecza. Wiele produktów podrożało w ciągu roku niemal dwukrotnie.
Przed nami okres świąteczny. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia przypominają gdzie szukać pomocy medycznej podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Dziś drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego, czyli Wielki Piątek. Ten okres stanowi bezpośrednie przygotowanie katolików do dnia Zmartwychwstania Pańskiego. To też szczególny moment w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu nie sprawuje się bowiem mszy świętej. Taka sytuacja ma miejsce tylko raz w roku.
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Spotkania ze Sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE. Przez 18 tygodni w 90 wycieczkach do Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie oraz Lublinie wzięło udział blisko 1800 uczniów oraz ponad 200 opiekunów ze szkół podstawowych z całej Polski.
Już dziś w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, czyli czas obejmujący Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Ten okres jest dla katolików najważniejszym świętem w całym roku.
Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących zorganizuje Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej Pałacyk w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z innymi organizacjami pomocowymi oraz indywidualnymi darczyńcami. Odbędzie się ono w siedzibie stowarzyszenia przy alei 3 Maja 31.
Już po raz kolejny na ulicach Piotrkowa przeżywaliśmy Misterium Męki Pańskiej. W tym roku tradycyjną inscenizowaną drogę krzyżową poprowadził piotrkowian ks. Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.