Patryk Rachwał to były polski piłkarz, który występował na pozycji pomocnika. Jego styl gry charakteryzował się dużym zaangażowaniem i walecznością. Wychowanek Górnika Zabrze. Grał m.in. w takich klubach jak Energie Cottbus, Zagłębie Lublin, Polonia Warszawa, Widzew Łódź, Wisła Płock czy GKS Bełchatów. Rachwał zaliczył również cztery występy w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery piłkarskiej zaangażował się w pracę trenerską. Od 7 stycznia 2025 roku pełni funkcję trenera pierwszego zespołu GKS Bełchatów.
Spotkanie miało miejsce w hali sportowej aresztu, gdzie Patryk Rachwał podzielił się swoją piłkarską podróżą. Odpowiadał na pytania osadzonych, dzieląc się cennymi doświadczeniami, nie brakowało również zabawnych anegdot, które rozbawiły obecnych. Uczestnicy mogli podziwiać zbiór klubowych koszulek, w których Patryk grał lub zdobył w trakcie swojej kariery.
Wizyta sportowców w zakładach karnych jest formą resocjalizacji, która ma na celu pozytywny wpływ na osadzonych poprzez sport i relacje z osobami publicznymi. Sportowcy, swoją osobą i doświadczeniem, mogą stanowić inspirację dla skazanych, motywując ich do zmiany zachowań, rozwoju osobistego i podejmowania zdrowych aktywności. Takie inicjatywy mogą także poprawiać atmosferę w zakładach karnych, ucząc współpracy, dyscypliny i szacunku - mówił por. Łukasz Biernacki, rzecznik prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.
Sport, jako narzędzie resocjalizacyjne, wspomaga zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny osadzonych, umożliwiając im konstruktywne wyrażanie emocji, budowanie poczucia własnej wartości oraz nabywanie umiejętności pracy w zespole. Spotkania z wybitnymi sportowcami, którzy są często uznawani za autorytety, pozwalają na lepszą integrację osadzonych ze społeczeństwem, dając im nadzieję na pozytywne zmiany i lepszą przyszłość po odbyciu kary.