Ostatnia walka plutonowego Stefana Karaszewskiego zostanie zrekonstruowana 7 września, w godz. 15-17 w Skansenie Rzeki Pilicy przy ul. Modrzewskiego 9/11. Poza inscenizacją będzie można również obejrzeć sprzęt i wyposażenie wojskowe. Wstęp wolny.
Od połowy lat osiemdziesiątych przyciąga turystów i miłośników historii. Gromadzi zabytki architektury, które znajdują się na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Kto chciałby poznać bliżej historię dawnej wsi, tego zapraszamy do zwiedzania. Nie tylko wirtualnego.
Większość skansenów w Polsce to muzea na wolnym powietrzu i na dość dużym obszarze. Największe z nich mieszczą się w Sanoku i w Tokarni. Jednak mamy też skanseny położone w centrach miast, składające się z niewielkiej liczby zabudowań. Takie miejsca stworzono m.in. w Toruniu i Łodzi, gdzie można wybrać się na weekendową wycieczkę.
Tytułowa toaleta, to nie byle jaki wychodek. To samotnia carów, którzy do Spały na polowania przyjeżdżali. Dziś odwiedzana przez turystów, jako jeden z eksponatów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. To kolejne miejsce, które polecamy na cel weekendowej wycieczki.
W niedzielę (14 lipca) gośćmi honorowymi tomaszowskiego Skansenu będą... pszczoły. Na wszystkich gości czekać będzie pszczelarz Rafał Goworek, który opowie o swojej pasji, dzieląc się wiedzą nabytą przez ponad 20 lat hodowli pszczół.
10 grudnia w Skansenie Rzeki Pilicy odbędą się pierwsze w Tomaszowie trzygodzinne warsztaty plecionkarskie.
We wrześniu ubiegłego roku "Tydzień Trybunalski" informował o ambicjach stworzenia przez jednego z mieszkańców skansenu w miejscowości Łazy-Dąbrowa (gmina Sulejów). Zdzisław Żurek może być zadowolony, bo cel udało mu się osiągnąć - w najbliższą niedzielę odbędzie się impreza zorganizowana z okazji otwarcia placówki.
Od niedawna we wsi Łazy-Dąbrowa funkcjonuje skansen. Założył go Zdzisław Żurek, mieszkaniec tej miejscowości.
Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim organizują kolejną imprezę. Tym razem w Grotach Nagórzyckich odbędą się magiczne Andrzejki.
- Skansen Rzeki Pilicy jest treścią mojego życia. Idea kiełkowała w mojej głowie już w latach 80. Na przykład kiedy w 1988 roku znad Pilicy odjeżdżały wraki niemieckich samochodów, których wydobywanie inspirowałem jako dziennikarz prasy regionalnej. Były to początki archeologii rzecznej, militarnej, podwodnej, którą my zapoczątkowaliśmy - mówił na antenie Strefy FM Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy.