Odkrywamy znane i nieznane - Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

Łódzkie Niedziela, 04 czerwca 20234
Od połowy lat osiemdziesiątych przyciąga turystów i miłośników historii. Gromadzi zabytki architektury, które znajdują się na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Kto chciałby poznać bliżej historię dawnej wsi, tego zapraszamy do zwiedzania. Nie tylko wirtualnego.
fot. Reytan / Wikipedia, Creative Commons fot. Reytan / Wikipedia, Creative Commons

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi, jak wspomniano, zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, czyli z obszaru dwóch współczesnych powiatów - łowickiego i skierniewickiego. Skansen położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań, a do zwiedzania jest tu ponad 40 obiektów. Są datowane głównie na drugą połowę XIX. I pierwszą połowę XX wieku. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś - owalnicę z centralnym placem wioskowym oraz tzw. nową wieś - pouwłaszczeniową ulicówkę.

 

W obrębie starej wsi znajduje się zagroda zamknięta, zwana okólnikiem, która była popularna w regionie od połowy XIX w. W jej skład wchodzi chałupa ze Złakowa Borowego i rekonstrukcja obory kamiennej ze Złakowa Kościelnego. W jedną z dwóch pierzei bocznych wbudowany został drewniany lamus ze wsi Boczki. I jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej skansenu - chałupa ta należała do słynnej wycinankarki, Justyny Grzegory. Obok tej zagrody znajduje się chałupa ze wsi Skowroda z sienią i dwiema izbami.

 

Wspomnianą ju z „nową wieś” reprezentuje pięć gospodarstw i trzy wolnostojące budynki mieszkalne. W jednym z nich (chałupa ze wsi Złaków Borowy) urządzono szkołę wiejską i mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego. Obok szkoły znajduje się zagroda, stodoła ze Złakowa Kościelnego oraz lamus z Radziejowic. W następnym siedlisku znajdują się dwa obiekty z XX wieku - budynek mieszkalny tzw. czworak, zaadoptowany na cele administracyjne i stodoła z Boczek Chełmońskich. Tuż obok znajduje się chałupa ze wsi Bogoria, która w sezonie pełni rolę karczmy.

 

Uzupełnieniem obrazu łowickiej wsi, odtwarzanego w skansenie, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są przykłady tzw. małej architektury, jak studnie, kapliczki i krzyże przydrożne, a także budynki związane z wiejskimi rzemiosłami (m.in. kuźnia i wiatrak „koźlak” ze Świeryża). Jest tu też zespół sakralny przeniesiony z Wysokienic, na który składa się jednonawowy kościół z 1758 roku i datowana na 1774 r. dzwonnica.

 

Miejsce to przywołuje czasy naszych dziadków i pradziadków, zaś Łowicki Park Etnograficzny jest obecnie miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców regionu, ale i turystów z całej Polski, nie wspominając już o odwiedzających spoza granic naszego kraju. Warto też wiedzieć, że w sezonie odbywają się tu m.in. plenery malarskie oraz cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy cykliczne, jak choćby „Majówka w Skansenie”, „Niedziela w Skansenie”, czy „Żniwa”, podczas których można wziąć udział w wielu ciekawych zajęciach edukacyjnych, prezentacjach rękodzieła. Chętni mogą też obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.


Zainteresował temat?

5

0


Zobacz również

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Polska ~Polska (Gość)04.06.2023 11:27

Niedługo będziemy mieszkać w takich szałasach gdy tym czasem nasi sąsiedzi w apartamentach za nasze pieniądze

22


Ja123 ~Ja123 (Gość)05.06.2023 22:18

Bardzo blisko Łowicza i Maurzyc jest Złaków Kościelny, a w nim mniejszy skansen, w tym chałupa z XIXw., w której można przenocować!

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat