We wtorek (25 maja) wystartowały egzaminy ostatnich klas szkoły podstawowej. Na rozgrzewkę – język polski. Nasz reporter odwiedził dwie piotrkowskie szkoły.
Dla ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przeprowadzany będzie w reżimie sanitarnym.
Budynek, w którym mieści się dziś Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego, powstał w XVIII wieku. Stanowił siedzibę biskupów kujawskich. Jednak pałac stał w Wolborzu wiele lat przed tym, zanim powstała w nim biskupia rezydencja.
Ponad 177 tys. maseczek trafiło do placówek oświatowych przed powrotem uczniów do szkół. Środki ochrony indywidualnej trafiły do 20 szkół publicznych, 41 placówek niepublicznych oraz szkoły muzycznej.
Budynek należący przed laty do rodu Rudowskich jest częścią Pasażu Rudowskiego. Obecnie stanowi siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Jest bowiem wyposażony przez architektów w salę koncertową. Z daleka zwraca uwagę jego eklektyczny styl z neorenesansowymi elementami.
Wraz z ustępowaniem pandemii i powolnym powrotem do normalności także szkoły wkrótce powrócą do stacjonarnej edukacji. Z jednej strony uczniowie podkreślają radość z ponownego spotkania znajomych. Z drugiej wielu obawia się, że po długim okresie nauki zdalnej program ich przerośnie i nie poradzą sobie w tradycyjnych szkolnych realiach. O braku powodów do obaw przekonuje łódzki kurator oświaty, Waldemar Flajszer, który zwrócił się z apelem do dyrektorów i nauczycieli o ułatwienie młodzieży powrotu do normalnej edukacji.
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski uważa, że - jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne - warto, aby nauka stacjonarna w szkołach była realizowana jak najdłużej, bo jest to istotne z wielu względów.
"Lalka" Bolesława Prusa oraz "Ziemia Obiecana" Władysława Reymonta to książki, do których nawiązywały tematy rozprawek podczas tegorocznej matury z języka polskiego. To od niej we wtorek punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie w całej Polsce rozpoczęli tegoroczny maraton egzaminów dojrzałości. Odwiedziliśmy w tym dniu trzy piotrkowskie szkoły – II oraz III Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, czyli popularną „Piomę”.
Niedawno relacjonowaliśmy na naszym portalu konferencję prasową piotrkowskiego stowarzyszenia, które w budynku jednej z siłowni organizuje szkolenia i od dłuższego czasu zmagało się ze stałymi kontrolami i próbami zamknięcia działalności przez policję. Stowarzyszenie ogłosiło na ogólnopolskim portalu branży fitness, że spór zakończyli zwycięstwem. - Powinniśmy głośno mówić o patologii, która ma miejsce i jak widzimy po piotrkowskim przykładzie warto walczyć o swoje prawa, bo je mamy i trzeba o nich głośno przypominać! - powiedział Artur Cichecki, piotrkowianin i ekspert portalu megaforma.pl, z którym rozmawialiśmy o tej sprawie.
Trwa projektowanie nowego budynku przedszkola w Sulejowie. W tej sprawie miejscy urzędnicy poprosili o opinię mieszkańców. W sulejowskim magistracie, przedstawiciele gminy przekazali następnie wykonawcy sugestie i uwagi, które zostaną uwzględnione w koncepcji branżowej obiektu. Propozycje sulejowian, takie jak większa powierzchnia na zieleń, również zostały przekazane projektantowi. Nowe przedszkole pasywne, które powstanie przy ulicy Opoczyńskiej będzie przede wszystkim bezpieczne, funkcjonalne oraz energooszczędne.