Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zawierający daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.
To był najczarniejszy tydzień w 46-letniej historii Elektrowni Bełchatów. Rozpoczął się od najrozleglejszej awarii w dziejach zakładu – nie działało 10 z 11 bloków energetycznych. W weekend pożar objął z kolei taśmociąg dostarczający węgiel do bloku nr 14, który wytwarza niemal tyle energii co cała elektrownia w Turowie. Problemy największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny na świecie oraz producenta 20% energii w kraju, nie zakończyły się tym razem poważniejszymi konsekwencjami, ale pokazuje potrzebę zmian w krajowej energetyce.
Powstanie drogi S12 oraz budowa elektrowni atomowej w Bełchatowie to najważniejsze obietnice dla naszego regionu zawarte w rządowym programie „Polski Ład”. Podkreślali to parlamentarzyści oraz samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 10 podczas wspólnej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także włodarze czterech gmin z naszego regionu.
Po niedawnym wyłączeniu większości bloków energetycznych, Elektrownia Bełchatów boryka się z kolejnym problemem. Tym razem na terenie największego producenta energii w kraju wybuchł potężny pożar, z którym walczyło kilkanaście zastępów straży oraz zakładowe służby ratunkowe. W wyniku zdarzenia zostanie wyłączony jeden z bloków energetycznych.
To pierwsza w dziejach tak duża i rozległa awaria w bełchatowskiej elektrowni. Nie działało aż 10 z 11 bloków, a w krajowej sieci energetycznej brakowało aż 3900 MW. Obecnie sytuacja się stabilizuje i uruchomiono już 9 spośród niedziałających bloków.
- Ewentualna budowa elektrowni atomowej to decyzja strategiczna i nie można w tej sprawie formułować tak lekkomyślnych wypowiedzi jak poseł Macierewicz – mówi Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL oraz poseł z naszego okręgu. Polityk odniósł się tymi słowami do deklaracji marszałka seniora dotyczącej powstania elektrowni jądrowej w Bełchatowie do 2043 roku, w wywiadzie dla naszego portalu. Dariusz Klimczak wraz z grupą posłów złożył w tej sprawie interpelację i podzielił się z nami odpowiedzią Ministerstwa Środowiska i Klimatu.
Powstanie elektrowni atomowej w Bełchatowie zapowiedział na Twitterze poseł z naszego okręgu Antoni Macierewicz. Marszałek senior twierdzi we wpisie, że stanie się to dzięki uchwalonemu niedawno zaktualizowanemu rządowemu Programowi Polskiej Energetyki Jądrowej. Czy tak rzeczywiście będzie?
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzyma łącznie 0,5 mld zł pożyczki od NFOŚiGW na cztery projekty z zakresu ochrony środowiska, które będą realizowane w Elektrowni Bełchatów. Dzięki inwestycjom obniżone zostaną emisje tlenków siarki, rtęci i pyłu.
Czterech pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i jeden Elektrowni zakażeni koronawirusem. Informację potwierdza spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Sześć elektrowni wiatrowych wybudowanych zostanie w 2020 roku w gminie Moszczenica. W sumie będzie ich na terenie tej gminy już kilkanaście. - Taka inwestycja to nie problem, to ekologia – mówi wójt Marceli Piekarek.