Samiczka sokoła wędrownego, która wczesną wiosną przyszła na świat w Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, została zaobrączkowana. To już 14. pisklę, które od 2019 r. wykluło się w bełchatowskiej elektrowni. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce.
Dobra muzyka i szereg ciekawych atrakcji - to wszystko czeka na wszystkich, którzy w sobotę (05.08.2023) zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu organizowanym z okazji Dnia Energetyka. Impreza odbędzie się w Bełchatowie na Placu Narutowicza przy MCK PGE Giganty Mocy.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP - koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.
Trzy młode sokoły wędrowne, które wczesną wiosną przyszły na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały już zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków ornitolodzy rozpoznali trzy samiczki. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego.
PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to nazwa wspólnej spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Spółka powstaje w zaledwie 5 miesięcy od momentu podpisania 31.10.2022 r. w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie.
Tragiczny wypadek na terenie bełchatowskiej elektrowni. 32-letni mężczyzna spadł z dużej wysokości i zginął na miejscu.
Przerażający wypadek w Elektrowni Bełchatów. W trakcie pracy maszyna urwała mężczyźnie rękę. Według naszych nieoficjalnych ustaleń, stan poszkodowanego pracownika był poważny.
Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zawierający daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.
To był najczarniejszy tydzień w 46-letniej historii Elektrowni Bełchatów. Rozpoczął się od najrozleglejszej awarii w dziejach zakładu – nie działało 10 z 11 bloków energetycznych. W weekend pożar objął z kolei taśmociąg dostarczający węgiel do bloku nr 14, który wytwarza niemal tyle energii co cała elektrownia w Turowie. Problemy największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny na świecie oraz producenta 20% energii w kraju, nie zakończyły się tym razem poważniejszymi konsekwencjami, ale pokazuje potrzebę zmian w krajowej energetyce.