Dzisiaj bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych po to właśnie, aby chronić środowisko - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wymieniał też inwestycje - m.in. w budowę gazociągów - które zapewnią Polsce suwerenność energetyczną.
Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
Powstanie drogi S12 oraz budowa elektrowni atomowej w Bełchatowie to najważniejsze obietnice dla naszego regionu zawarte w rządowym programie „Polski Ład”. Podkreślali to parlamentarzyści oraz samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 10 podczas wspólnej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej także włodarze czterech gmin z naszego regionu.
- Ewentualna budowa elektrowni atomowej to decyzja strategiczna i nie można w tej sprawie formułować tak lekkomyślnych wypowiedzi jak poseł Macierewicz – mówi Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL oraz poseł z naszego okręgu. Polityk odniósł się tymi słowami do deklaracji marszałka seniora dotyczącej powstania elektrowni jądrowej w Bełchatowie do 2043 roku, w wywiadzie dla naszego portalu. Dariusz Klimczak wraz z grupą posłów złożył w tej sprawie interpelację i podzielił się z nami odpowiedzią Ministerstwa Środowiska i Klimatu.
Powstanie elektrowni atomowej w Bełchatowie zapowiedział na Twitterze poseł z naszego okręgu Antoni Macierewicz. Marszałek senior twierdzi we wpisie, że stanie się to dzięki uchwalonemu niedawno zaktualizowanemu rządowemu Programowi Polskiej Energetyki Jądrowej. Czy tak rzeczywiście będzie?
Do końca tego roku ma zapaść decyzja o ewentualnej budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Alternatywą dla atomu byłoby powstanie trzech elektrowni tradycyjnych, jednak rozwiązanie to, choć lepsze z punktu widzenia ekonomii, może okazać się znacznie mniej ekologiczne. Jeśli w toczącej się dyskusji zwycięży opcja promowana przez ministra energii, do 2060 roku Polska może mieć nie 1, ale 3 elektrownie atomowe.