W 2038 roku kopalnia Bełchatów zakończy działalność

Bełchatów Środa, 09 czerwca 202156
Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zawierający daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.
fot. PGE fot. PGE

- Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Marszałek Województwa w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego przedstawił daty wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) będą to:  2030 r. – 1 blok, 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok. Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie – według danych MAP  zakończenie trwającej obecnie eksploatacji złóż  w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zostało potwierdzone, że eksploatacja węgla z tego złoża byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji.

 

Decyzje, które zostały opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego  będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji  dla Województwa Łódzkiego. 

 

- Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz  stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje Grzegorz Schreiber.

 

Grupa PGE jest w pełni świadoma społecznych i ekonomicznych skutków podjętych decyzji oraz konieczności podjęcia systemowego wysiłku w celu zabezpieczenia przyszłości pracowników Kompleksu Energetycznego Bełchatów oraz mieszkańców całego obszaru transformacji województwa łódzkiego. Dlatego w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zgłosiła szereg projektów, wśród których są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego. Grupa PGE w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje przeznaczy blisko 5 mld zł.

 

mat. PGE opr. a

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

6


Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)09.06.2021 10:18

Jeśli myślicie, że wiatraki, fotowoltanika, czy elektrownie wodne dadzą nam niezależność energetyczna, to jesteście w błędzie. W 2040 wygasimy kopalnie, elektrownie i zostaniemy z reką w nocniku. Będziemy kupować prąd od sąsiadów i będziemy uzależnieni jak od dostaw ropy. Każde wahanie ceny na rynku odczuje konsument. Początek końca niepodległości. A sam Bełchatów nie dźwignie się na OZE i kruszywach. W województwie będzie liczyło się tylko jedno miasto - Łódź. Reszta będzie zasciankiem.

247


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga09.06.2021 13:24

Gratuluję wyborcom pis. Już po pierwszej kadencji wyszło szydło z worka czym jest ta partia i jakie ma cele.. Kupujemy w niemieckich sklepach, jeździmy niemieckimi autami, teraz będziemy kupować od nich prąd i gaz . Po co wywoływać kolejną wojnę ?

145


abcde ~abcde (Gość)14.06.2021 23:43

Bardzo dobrze, szkoda że tak późno. Dość tej największej w Europie wytwornicy wszelkich zanieczyszczeń,pyłów, ołowiu, rtęci i kadmu i innych trucizn Wróci kiedyś poziom wód gruntowych do w miarę normalnego poziomu ( kilku metrów). Dla indolentów; poczytajcie sobie opracowania naukowe na ten temat, zanim małpim pędem naciśniecie palucha w dół....Pozdrawiam, mimo że to brzmi złośliwie w tej sytuacji.

13


Bunia ~Bunia (Gość)09.06.2021 16:23

I bardzo dobrze bo tylko smród z tych kominów jest. Ja tam z mężem jesteśmy Eco i nawet kupiliśmy sobie Eauto nie smrodzimy na ulicach.

414


Oj tam oj tam ~Oj tam oj tam (Gość)09.06.2021 20:28

Zaczyna się era aut elektrycznych, wszechobecnej elektroniki... a my zamykamy elektrownie. Podcinamy gałąź na której siedzimy. No ale cóż. W interesach mówi się na to "decyzja biznesowa". Nie ważne czy to dobre czy to złe, ważne że zera na kontraktach muszą się zgadzać. A pewnie w 2040 wygaszoną i opuszczoną kopalnię i elektrownię odkupi "przypadkowo" zagraniczna spółka i rozpocznie ekologiczne wydobycie węgla brunatnego wraz z przetwarzaniem na bardziej przyjazne... i będzie nam sprzedawać prąd. Przerabialiśmy podobne tematy w latach 90-tych XX w. w czasie pokomunistycznej pseudo-transformacji.

104


Aramis ~Aramis (Gość)10.06.2021 22:49

Tymczasem rząd Morawieckiego sprzedał teraz w czerwcu polskie uprawnienia do emisji co2. Rząd Tuska też sprzedawał więc jak widać robią tak samo, a potem krzyczą, że kopalnie i elektrownie trzeba zamykać bo trują i co2. To jest tylko nowa ideologia potrzebna do wykańczania gospodarki. Jakbyśmy nie wybierali przy urnach zawsze rządzi antypolska opcja. Energetyka to ostatnia w miarę zorganizowana duża grupa pracownicza więc trzeba ich zlikwidować, aby nie byli kiedyś zapalnikiem do buntu niewolników.

31


Kazik ~Kazik (Gość)09.06.2021 20:04

To eko wyjdzie wszystkim bokiem ta sama propaganda o czystym powietrzu co o wirusie. Przykład Bełchatowa pokazał gdy nagle stanęło 10 bloków prąd trzeba było kupić za granicą panele i wiatraki zdały się na nic prądu brak . Dryga sprawa żeby panele działały czy wiatraki muszą być zasilane prądem ale media nic nie mówią ile urządzenia eko zużywają prądu. Przez wiatraki i panele sieć państwowa padnie a każdy z nas płaci OZE na tych oszustów

154


ads ~ads (Gość)10.06.2021 15:57

nowy porzadek swiata, czyli prad dla elit, a dla nas bedzie mega drogi, beda przerwy w dostawach i bedziesz wykupywał prad na godziny. to jest nowa zielona lucyferianska przyszlosc, my zli bo jezdzimy autami, oni sobie moga latac odrzutowcami, i miec swoje fabryki ktore zatruwaja srodowisko...

32


Keramzyt ~Keramzyt (Gość)10.06.2021 10:19

Proszę, nie kończcie działalności. Ryjcie dalej w glebie. Do jądra ziemi. Bądźmy pierwszym narodem, który dokopie się do żelaza i niklu, które tam czekają.

31


Brunatny Miś ~Brunatny Miś (Gość)09.06.2021 12:00

'Bełchatów' produkuje 5000MW energii a oni chcą postawić wiatraczek na 100 MW i 'lustereczka ' na 600 MW to jakieś siedem razy za mało .

184


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat