Bełchatów na przestrzeni dziesięcioleci dał nam energię elektryczną i zatrudnienie. W zamian odebrał zdrowie, zniszczył klimat i rolnictwo. Za pięć lat wydobycie węgla zostanie ograniczone z 34,8 mln ton (2020 r.) do 8,4 mln ton (2030 r.). To koniec Bełchatowa jaki znamy.
Blisko 30 organizacji związkowych z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zaapelowało do premiera Donalda Tuska o działania na rzecz powstania w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. - To szansa na uniknięcie katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej - napisano.
Samiczka sokoła wędrownego, która wczesną wiosną przyszła na świat w Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, została zaobrączkowana. To już 14. pisklę, które od 2019 r. wykluło się w bełchatowskiej elektrowni. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce.
Dobra muzyka i szereg ciekawych atrakcji - to wszystko czeka na wszystkich, którzy w sobotę (05.08.2023) zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu organizowanym z okazji Dnia Energetyka. Impreza odbędzie się w Bełchatowie na Placu Narutowicza przy MCK PGE Giganty Mocy.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP - koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.
Trzy młode sokoły wędrowne, które wczesną wiosną przyszły na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały już zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków ornitolodzy rozpoznali trzy samiczki. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego.
PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to nazwa wspólnej spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Spółka powstaje w zaledwie 5 miesięcy od momentu podpisania 31.10.2022 r. w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie.
Tragiczny wypadek na terenie bełchatowskiej elektrowni. 32-letni mężczyzna spadł z dużej wysokości i zginął na miejscu.
Przerażający wypadek w Elektrowni Bełchatów. W trakcie pracy maszyna urwała mężczyźnie rękę. Według naszych nieoficjalnych ustaleń, stan poszkodowanego pracownika był poważny.
Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.