Cukrzyca jest powszechnym schorzeniem, na które zachorowalność rośnie z roku na rok. Ma charakter przewlekły, dlatego jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Celem leczenia jest utrzymanie prawidłowego poziom glukozy we krwi, co osiąga się m.in. poprzez odpowiedni sposób odżywiania. Dieta dla cukrzyków, chociaż kojarzona z ogromnymi wyrzeczeniami, wcale taka nie musi być. Sprawdź, co jeść przy cukrzycy.
Do groźnego wypadku doszło we wtorkowe (21 września) popołudnie w pobliżu ronda Bugaj. Na miejscu wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale do szpitala osoba poszkodowana została już wcześniej zabrana przez ambulans. Niestety potrącony rowerzysta w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.
Na początku tygodnia pozostaniemy w masach chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego. Od środy zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu - przekazał w poniedziałek IMGW.
Spożycie syropu glukozowo-fruktozowego może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Nadmierna podaż przetworzonej żywności sprzyja powstawaniu tzw. zespołu metabolicznego. Dlaczego należy ograniczyć w diecie żywność słodzoną syropem glukozowo-fruktozowy?
Najnowsze badania wykazały, że spośród trzech zatwierdzonych szczepionek przeciwko koronawirusowi w USA, najbardziej skuteczna jest produkowana przez firmę Moderna. Eksperci wskazują jednak na pewne ograniczenia przeprowadzonej przez nich analizy.
Zabytkowy park wokół Szkoły Podstawowej w Szynczycach w gminie Czarnocin znów jest dumą okolicznych mieszkańców. W niedzielę (19.09) oficjalnie oddano go do użytku po rewitalizacji. Można podziwiać nie tylko wyeksponowany starodrzew, ale też mnóstwo nowych nasadzeń, między którymi wysypano nowe żwirowe alejki.
W tym tygodniu proponujemy dwie książki, których tematyka wiąże się z czasem II wojny światowej i z życiem w obozach. Opowieść o bokserze z Auschwitz doczekała się także ekranizacji, którą można będzie obejrzeć w kinach. Do tego zestawu dokładamy jeszcze jedną propozycję – thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem.
17 września 1939 roku ZSRR wbił nóż w plecy, walczącej od ponad dwóch tygodni z hitlerowskim najeźdźcą, II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski. Wydarzenia te upamiętniono w piątek (17.09) w Piotrkowie.
W piątkowy (17 września) wieczór w wolborskiej hali sportowej odbędzie się Wirtuoz Challenge Młoda Krew. To już szósta gala mieszanych sztuk walki odbywająca się w naszym regionie pod szyldem stowarzyszenia Wirtuoz. Tym razem w oktagonie zmierzą się zawodnicy walczący w formułach K-1 oraz MMA. Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00.
W dniu 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na terytorium Polski. Stalin zaatakował, gdyż miał już pewność, że Anglia oraz Francja – nasi teoretyczni sojusznicy, nie ruszą Polsce z pomocą. Ponadto, dzięki zawartemu w sierpniu 1939 roku paktowi Ribbentrop-Mołotow, wyznaczającemu strefy wpływów sowieckich i niemieckich na terytorium Polski, przywódca ZSRR mógł liczyć na wsparcie Hitlera. O tym tragicznym rozdziale historii dla Polaków oraz piotrkowian przeczytacie w tekście dr Małgorzaty Piotrowskiej z mieszczącego się w Polichnie Oddziału piotrkowskiego Muzeum.