Dziś drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego, czyli Wielki Piątek. Ten okres stanowi bezpośrednie przygotowanie katolików do dnia Zmartwychwstania Pańskiego. To też szczególny moment w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu nie sprawuje się bowiem mszy świętej. Taka sytuacja ma miejsce tylko raz w roku.
Już dziś w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, czyli czas obejmujący Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Ten okres jest dla katolików najważniejszym świętem w całym roku.
Gmina Czarnocin czyni starania o pozyskanie środków w ramach Polskiego Ładu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na wykonanie remontu parafialnej świątyni w Czarnocinie.
Już po raz 49. ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przejdzie Męski Publiczny Różaniec. W sobotę, 1 kwietnia 2023 r. po raz kolejny mężczyźni staną do wspólnej modlitwy, aby - jak zapowiadają - przyglądać się życiu i nauczaniu Jezusa poprzez tajemnice różańca.
Drewniany kościół cmentarny w Witowie powstał w 1835 r. w stylu barokowym. Jeszcze kilka lat temu odprawiano w nim msze święte, jednak upływ czasu dał się mocno we znaki tej zabytkowej drewnianej konstrukcji. Obecnie podejmowane są działania, które mają uchronić konstrukcję i wyjątkowe wnętrza kościółka.
Tegoroczna Środa Popielcowa przypada w niełatwym czasie i przededniu pierwszej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie. Ten dzień tradycyjnie jest początkiem Wielkiego Postu. O tym dlaczego to wyjątkowy okres dla katolików rozmawialiśmy z ks. Jackiem Tylusiem, proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.
W minioną niedzielę (22.01.2023) w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie odbył się już tradycyjnie Koncert Noworoczny. Gminne zespoły, które zaprezentowały się publiczności, wykonując najpiękniejsze świąteczne utwory, po występach zostały nagrodzone gromkimi brawami.
W Piotrkowie księża znów ruszyli z wizytami duszpasterskimi. Kolęda od lat wzbudza bardzo wiele emocji, a my sprawdziliśmy, jak one wyglądają z perspektywy duchownego. Dlaczego będąc księdzem warto lubić psy, kiedy trzeba poczekać jak skoczy Kubacki, co czuje kapłan, gdy w drzwiach słyszy „nie” i jak to naprawdę jest z tą kolędową ofiarą?
Zgodnie z tradycją od Wigilii możemy w kościołach odwiedzać i podziwiać szopki bożonarodzeniowe. Niestety większość z nich jest dostępna tylko w czasie mszy świętej. W pozostałych godzinach kościoły są dla wiernych całkowicie bądź częściowo zamknięte.
Praktycznie całą swoją wiedzę na temat przyjścia Jezusa Chrystusa na świat czerpiemy z kart Pisma Świętego. Na jego podstawie nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, kiedy Boże Narodzenie rzeczywiście się dokonało. Z kart ewangelii nie wyciągniemy ani dnia, ani miesiąca, ani nawet roku urodzenia Chrystusa. Dlaczego więc to niezwykle ważne dla chrześcijan święto obchodzimy 25 grudnia?