Już dziś w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, czyli czas obejmujący Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Ten okres jest dla katolików najważniejszym świętem w całym roku.
Gmina Czarnocin czyni starania o pozyskanie środków w ramach Polskiego Ładu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na wykonanie remontu parafialnej świątyni w Czarnocinie.
Już po raz 49. ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przejdzie Męski Publiczny Różaniec. W sobotę, 1 kwietnia 2023 r. po raz kolejny mężczyźni staną do wspólnej modlitwy, aby - jak zapowiadają - przyglądać się życiu i nauczaniu Jezusa poprzez tajemnice różańca.
Drewniany kościół cmentarny w Witowie powstał w 1835 r. w stylu barokowym. Jeszcze kilka lat temu odprawiano w nim msze święte, jednak upływ czasu dał się mocno we znaki tej zabytkowej drewnianej konstrukcji. Obecnie podejmowane są działania, które mają uchronić konstrukcję i wyjątkowe wnętrza kościółka.
Tegoroczna Środa Popielcowa przypada w niełatwym czasie i przededniu pierwszej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie. Ten dzień tradycyjnie jest początkiem Wielkiego Postu. O tym dlaczego to wyjątkowy okres dla katolików rozmawialiśmy z ks. Jackiem Tylusiem, proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.
W minioną niedzielę (22.01.2023) w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie odbył się już tradycyjnie Koncert Noworoczny. Gminne zespoły, które zaprezentowały się publiczności, wykonując najpiękniejsze świąteczne utwory, po występach zostały nagrodzone gromkimi brawami.
W Piotrkowie księża znów ruszyli z wizytami duszpasterskimi. Kolęda od lat wzbudza bardzo wiele emocji, a my sprawdziliśmy, jak one wyglądają z perspektywy duchownego. Dlaczego będąc księdzem warto lubić psy, kiedy trzeba poczekać jak skoczy Kubacki, co czuje kapłan, gdy w drzwiach słyszy „nie” i jak to naprawdę jest z tą kolędową ofiarą?
Zgodnie z tradycją od Wigilii możemy w kościołach odwiedzać i podziwiać szopki bożonarodzeniowe. Niestety większość z nich jest dostępna tylko w czasie mszy świętej. W pozostałych godzinach kościoły są dla wiernych całkowicie bądź częściowo zamknięte.
Praktycznie całą swoją wiedzę na temat przyjścia Jezusa Chrystusa na świat czerpiemy z kart Pisma Świętego. Na jego podstawie nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, kiedy Boże Narodzenie rzeczywiście się dokonało. Z kart ewangelii nie wyciągniemy ani dnia, ani miesiąca, ani nawet roku urodzenia Chrystusa. Dlaczego więc to niezwykle ważne dla chrześcijan święto obchodzimy 25 grudnia?
Pasterka to pierwsza msza święta Bożego Narodzenia. Tradycyjnie była odprawiana o godz. 24:00, ale od kilku lat w wielu kościołach jej celebracja zaczyna się wcześniej. Przygotowaliśmy „ściągę”, na której znajdziecie godziny wszystkich mszy, które w noc Bożego Narodzenia będą odprawiane w Piotrkowie.