Advertisement

Czy Jezus rzeczywiście urodził się 25 grudnia?

Region Niedziela, 25 grudnia 20229
Praktycznie całą swoją wiedzę na temat przyjścia Jezusa Chrystusa na świat czerpiemy z kart Pisma Świętego. Na jego podstawie nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, kiedy Boże Narodzenie rzeczywiście się dokonało. Z kart ewangelii nie wyciągniemy ani dnia, ani miesiąca, ani nawet roku urodzenia Chrystusa. Dlaczego więc to niezwykle ważne dla chrześcijan święto obchodzimy 25 grudnia?
Czy Jezus rzeczywiście urodził się 25 grudnia?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Teologowie i znawcy chrześcijańskiej tradycji szukają jej już od długiego czasu. Właśnie tradycja odegrała w tej sprawie kluczową rolę. Przez pierwszy okres istnienia Kościoła w ogóle tego święta nie obchodzono, a cały chrześcijański świat skupiał się na obchodach Wielkanocy, jako najważniejszego święta dla wszystkich wyznawców Chrystusa.
Jedną z prawdopodobnych przyczyń ustanowienia święta Bożego Narodzenie było zakończenie budowy bazyliki w miejscu narodzenia Chrystusa, czyli Betlejem. Na taki element wskazuje polski naukowiec ks. prof. Józef Naumowicz. - W 328 roku bazylika została ukończona, a w związku z tym istniała konieczność wyznaczenia święta, które będzie celebrować to, o czym mówi ta bazylika, czyli narodzenie Pana Jezusa. I wówczas zaczęto myśleć nad datą, w której można by było umieścić obchody tego święta – wskazuje.
A dlaczego to święto wyznaczono właśnie na 25 grudnia. Tu wspomniany ks. prof. Naumowicz wskazuje na fakt, do którego odnosi się większość naukowców. Data została wymyślona w Rzymie i miała związek z przesileniem zimowym. Kluczowe jest tutaj przesłanie światła. Dni stają się coraz dłuższe, a światłość zwycięża ciemność. Chrystus przychodzi więc do ludzi jako „Światło Świata”, które zwycięża mrok.
Ustanowienie Bożego Narodzenia na 25 grudnia miało w ówczesnym Rzymie także wymiar niezwykle praktyczny. Były to czasy, w których chrześcijaństwo stawało się religią państwową, która miała wyprzeć pogańskie wierzenia. A właśnie 25 grudnia w Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie obchodzono dzień narodzin Mitry, niepokonanego boskiego Słońca. Gdy chrześcijaństwo stało się religią państwową, chrześcijanie, aby osłabić kult Mitry, przyjęli, że 25 grudnia, do tej pory obchodzony jako dzień urodzin Mitry, będzie dniem narodzin Jezusa.


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)26.12.2022 20:37

To troszeczkę dziwne, że nie znamy dokładniej daty narodzin Jezusa- chociaż ze studiów pamiętam, że kazali pisać na egzaminie, że to był lipiec
Cieszy mnie niezmiernie fakt, że jest jeden Jezus, a nie ma ich kilkudziesięciu jak w przypadku Matki Boskiej Częstochowskiej itd. itp.

02


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)25.12.2022 20:25

Po swietach skladam wniosek o apostazje,ksiedzowi na koledzie wrecze.

64


Caleb Wallace ~Caleb Wallace (Gość)25.12.2022 10:08

Nie ma to jakiegokolwiek znaczenia dla otaczającego nas świata. Mamy większe problemy np. b. zdrożała karma dla mojego kota.

92


go?ć_benek ~go?ć_benek (Gość)25.12.2022 12:33

Nie wiem,teraz pije i nie ogarniam kiedy się urodziłem ja a co dopiero Jesus.

72


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat