Advertisement

Dziś Wielki Czwartek, czyli pamiątka Ostatniej Wieczerzy

Kraj Czwartek, 06 kwietnia 202311
Już dziś w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, czyli czas obejmujący Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Ten okres jest dla katolików najważniejszym świętem w całym roku.
fot.: Archidiecezja Łódzka fot.: Archidiecezja Łódzka

Sam Wielki Czwartek to dzień, w którym wierni wspominają ustanowienie Eucharystii oraz powołania apostołów.

W tym dniu Jezus Chrystus spotyka się z uczniami, przygotowuje ich bezpośrednio na najważniejsze wydarzenie. Podczas ostatniej wieczerzy mówi, że to, co zostało zaplanowane, musi się wypełnić. Wszystko po to, aby zwyciężyło dobro, życie. Musi przejść przez mękę, cierpienie – wspomina ks. Grzegorz Chirk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim.

 

W Eucharystii chrześcijanie mają dopatrywać się nadziei na życie wieczne. Dlatego ten dzień rozpoczynający Triduum Paschalne, jak i pozostałe zawierają w sobie wiele symboliki.

Ustanowienie Eucharystii było ważne, gdyż Jezus wiedział o tym, że jesteśmy słabi. Daje nam siebie po to, żebyśmy w czasie naszej drogi życia nie zatrzymali się z braku sił, ale żebyśmy zawsze wiedzieli, z czego tę siłę czerpać. Apostołowie zostali posłani jako ludzie nadziei mający nieść pokarm, który będą potrzebować na drodze do zbawienia – zaznacza ks. Grzegorz Chirk.

O Wielkim Czwartku mówi się, że jest tajemnicą Eucharystii Ostatniej Wieczerzy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gian ~gian (Gość)06.04.2023 23:17

Ciekawe przypomnienie tajemnicy Wielkiego Czwartku, korzeni naszej kultury chrześcijańskiej, równości i miłości człowieka do Boga :)

32


monosylaba ~monosylaba (Gość)06.04.2023 13:24

Boga nie ma.

55


edolek ~edolek (Gość)06.04.2023 14:45

Cóż za ujmująca historia.

34


Baltazar gompka ~Baltazar gompka (Gość)06.04.2023 10:59

Proponuję marsz w centrum miasta bo inaczej to nie ma sensu

58


Niewolnik ~Niewolnik (Gość)06.04.2023 11:15

Nie dam rady przyjść bo teraz pracuje po 12h w magazynie

44


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat