Advertisement

W Wielki Piątek Kościół wspomina śmierć Chrystusa na krzyżu

Kraj Piątek, 07 kwietnia 202324
Dziś drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego, czyli Wielki Piątek. Ten okres stanowi bezpośrednie przygotowanie katolików do dnia Zmartwychwstania Pańskiego. To też szczególny moment w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu nie sprawuje się bowiem mszy świętej. Taka sytuacja ma miejsce tylko raz w roku.
fot.: P. Kwiatkowski fot.: P. Kwiatkowski

 

W tym czasie zatrzymujemy się nad tajemnicą śmierci Chrystusa. Z jednej strony jest to trudne doświadczenie, gdyż związane ze śmiercią, z ogromem bólu i cierpienia. Z drugiej strony nie powinniśmy zatrzymywać się nad samym cierpieniem, ale nad tym, co było motywem tego cierpienia. Była to miłość do każdego z nas, do wszystkich, których mamy wokół siebie. Chrystus oddał życie za nas, abyśmy byli wolni, szczęśliwi i mieli perspektywę życia wiecznego– mówi ks. Grzegorz Chirk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim.


W trakcie piątkowego nabożeństwa odczytywana jest Męka Pańska opisująca ostatnie dni Chrystusa przed śmiercią. Następuje także adoracja krzyża.

Tajemnica drogi krzyżowej Pana Jezusa i jego śmierci na krzyżu jest tajemnicą największej miłości. Człowiek, który żyje ze świadomością, że ktoś był w stanie oddać za niego życie, jest niesamowitym źródłem nadziei i siły. W swoim życiu doświadczamy swoich krzyży cierpienia, ale Chrystus daje przykład, żeby patrzeć na to z nadzieją. Musimy przekuć to w siłę i energię do działania w swoim życiu – zaznacza ks. Grzegorz Chirk.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)07.04.2023 21:34

..... krew jego na nas i na dzieci nasze..... nie kpijcie z tego

12


refleksja ~refleksja (Gość)07.04.2023 11:32

Tajemnica Drogi krzyżowej to nie tylko dzień refleksji nad cierpieniem Chrystusa, ale przede wszystkim nad sobą, nad swoim życiem, postępowaniem i wiernością nauce miłosiernego Zbawiciela, ale przede wszystkim, nad naszym stosunkiem do drugiego człowieka, który często jest zaprzeczeniem tego, czego uczył nas Chrystus.

53


czyż to już uniajest ~czyż to już uniajest (Gość)08.04.2023 13:00

Obejrzyjcie grób Pański w parafii Miłosierdzia Bożego. Najświętszy Sakrament za pudełkami, a wojen gdzie giną dzieci i cywile jest na świecie naszym prawie 40. Obozy uchodźców na tych terenach urągają człowieczeństwu, a tu teatr.

20


go?ć_ateista ~go?ć_ateista (Gość)07.04.2023 10:45

Niech mi ktoś przedstawi dowody że tak było.

16


fabian ~fabian (Gość)07.04.2023 11:26

Szkoda, że tak się musiał męczyć. Głowa do góry, będzie lepiej.

33


gian ~gian (Gość)07.04.2023 09:04

Dziękujemy, wspólnie przeżywamy całe Misterium Meki Pańskiej.

83


katoliczka ~katoliczka (Gość)07.04.2023 13:09

Nie będzie wspólnej Polski, jeśli w Dniu Męki Pańskiej, zamiast o cierpieniu i męce Chrystusa będziemy słuchali w kościołach politycznych homilii, które dzielą nie tylko wiernych, ale zdecydowaną większość Polaków. Nie czas i miejsce.

82


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat