"Lalka" Bolesława Prusa oraz "Ziemia Obiecana" Władysława Reymonta to książki, do których nawiązywały tematy rozprawek podczas tegorocznej matury z języka polskiego. To od niej we wtorek punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie w całej Polsce rozpoczęli tegoroczny maraton egzaminów dojrzałości. Odwiedziliśmy w tym dniu trzy piotrkowskie szkoły – II oraz III Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, czyli popularną „Piomę”.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 18 kwietnia, uczniowie i wychowankowie nadal będą mieli zajęcia w formie zdalnej - weszło w życie rozporządzenie przedłużające ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych.
Wyniki badań pokazują sukcesywne pogarszanie się kondycji psychicznej uczniów w kolejnych fazach epidemii – czytamy w raporcie przygotowanym przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN).
W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie – do 11 kwietnia – przekazała w czwartek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Piotrkowie postanowiła wykazać się kreatywnością i wypromować swoją szkołę w niecodzienny sposób. W ramach zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości stworzyli wierny model budynku swojej szkoły w popularnej grze komputerowej Minecraft. Teraz Piomę można zwiedzać w wirtualnej rzeczywistości.
W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19 rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
W środę rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają trzy dni. Odbywać się będą stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
Na zdalnym nauczaniu przybyło covidowych prymusów. Nauczyciele mają problemy z obiektywnym ocenianiem uczniów, poza tym w domowych warunkach łatwiej jest ściągać i korzystać z dodatkowych pomocy naukowych podczas rozwiązywania sprawdzianów.
Młodzież ze szkół na terenie Sulejowa wzięła udział w zajęciach ekologicznych. Lekcje online przeprowadzono wspólnie z pracownikami spółki Eneris Surowce, która odpowiada za odbiór odpadów od mieszkańców Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. Najmłodsi dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących właściwego segregowania odpadów. W zajęciach brały udział także przedszkolaki.
Wiesław Kieszek z Tomaszowa Mazowieckiego ma 74 lata i od 12 jest na emeryturze i udowadnia, że na rozpoczęcie przygody ze sportem nigdy nie jest za późno. W wieku 67 lat zaczął trenować aikido w klubie Aikikai prowadzonym przez Michała Wąsa, ale cały czas chce się rozwijać w tej dziedzinie i osiągnąć stopień mistrzowski. Pan Wiesław opowiedział nam jak to wszystko się zaczęło, a jednocześnie podczas rozmowy zachęcał osoby w każdym wieku do spróbowania swoich sił w aikido.