Artykuły do tagu: Pami

Będzie renowacja wyjątkowego pomnika
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.
Pamiętali o Katyniu i Smoleńsku
Zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska to wydarzenia, które odcisnęły bolesne piętno na losach tysięcy polskich rodzin i miały wpływ na historię Polsk. W niedzielę, 10 kwietnia minęła 12. rocznica katastrofy smoleńskiej, natomiast 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z okazji tych dwóch rocznic w Kościele pw. św. Floriana w Sulejowie odbyła się msza święta w intencji ofiar, po której przedstawiciele m.in. Sejmu RP i gminy Sulejów złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.
Uczcili pamięć ofiar mordu katyńskiego
Uroczystym złożeniem kwiatów przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz służb mundurowych uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej w 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez Sowietów na Polakach.
17. rocznica śmierci Jana Pawła II
W sobotę (2.04.2022) obchodzimy 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat.
Odkrywamy znane i nieznane - Tablice cechów na ul. Farnej
Spacerując ul. Farną w Piotrkowie można się od kilku lat poczuć niczym na alei gwiazd w Międzyzdrojach czy na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Także i w trybunalskim grodzie powstała aleja wyłożona mosiężnymi tabliczkami, jednak dla odmiany upamiętnia ona piotrkowskie cechy rzemieślnicze.
Młodzi strażacy pamiętają o bohaterach
Dziesięciu strażaków, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Moszczenicy, pomogło w porządkowaniu pomnika Rozstrzelanych Żołnierzy 2 VII 1940 roku. W sprzątaniu nagrobków i okolicznego terenu wsparli pracowników Nadleśnictwa Meszcze.
Władze Piotrkowa upamiętniły ofiary wojsk sowieckich
17 września 1939 roku ZSRR wbił nóż w plecy, walczącej od ponad dwóch tygodni z hitlerowskim najeźdźcą, II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski. Wydarzenia te upamiętniono w piątek (17.09) w Piotrkowie.
Góry Borowskie – lekcja historii, która wciąż trwa
Jak co roku wszyscy, którym bliska jest pamięć o poległych w 1939 r., zebrali się 5 września u stóp pomnika na Górach Borowskich, by uczcić walczących w obronie Ojczyzny. Dzień wcześniej uroczystości upamiętniające żołnierzy Września odbyły się także w Grocholicach.
Oddali hołd ofiarom bombardowania Sulejowa
W sobotę (4 września) punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, a następnie urzędnicy oraz mieszkańcy gminy Sulejów, złożyli kwiaty przed pomnikami, znajdującymi się na sulejowskim cmentarzu parafialnym. Później wszyscy udali się do Kościoła pw. św. Floriana, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji ofiar bombardowania Sulejowa, do którego doszło 4 września 1939 r. W ten sposób uczczono 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Piotrków pamięta o bohaterach
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat