Uczniowie i nauczyciele IV LO im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim oraz przedstawiciele Klubu Historycznego „Grota” zachęcają do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji „Pamiętamy o tych zapomnianych”. Po raz kolejny będą porządkować zapomniane i zaniedbane mogiły, znajdujące się na terenie piotrkowskich nekropolii.
Jak co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. To z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości zapraszają wójt, radni Rady Gminy oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.
Dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Przedstawiciele tej instytucji dbają o to, aby mieszkańcy pamiętali zarówno o polskim narodzie, jak i innych nacjach, które pomogły zapisać naszą historię. Dzięki działaniom takim powstała m.in ścieżka dydaktyczna majora Hubala.
Wyjątkowe puchary, koszulki, dyplomy, to wszystko można zobaczyć przez całą sobotę na terenie piotrkowskiej filii UJK, dzięki Marcinowi "Saczy" Sacińskiemu, który zorganizował pierwszą wystawę pamiątek piotrkowskich sportowców. Wydarzenie odbywa się w ramach pikniku rodzinnego "Wiosna wiosna, ach to ty".
Pierwsza wystawa pamiątek sportowych z Piotrkowa i okolic odbędzie się w ramach imprezy "Wiosna, wiosna, ach to Ty!" na UJK. Przedmioty, które znajdą się na wystawie należą do prywatnej kolekcji mieszkańca Piotrkowa Marcina ''Saczy'' Sacińskiego.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w niedzielę 3 marca w Piotrkowie Trybunalskim.
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w V Piotrkowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w piątkowe popołudnie przeszedł ulicami Piotrkowa.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek odsłonił w Tomaszowie Mazowieckim tablicę upamiętniającą organizację niepodległościową "Orlęta". Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956".
Kilkudziesięciu zawodników wzięło udział w II piłkarskim Memoriale im. Jakuba Paprockiego, który w niedzielę (18 listopada) został rozegrany w piotrkowskiej hali Relax. Rywalizacja stała na najwyższym poziomie.
W 2018 roku zmarło wielu znanych piotrkowian, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Byli to ludzie kultury, sportu, działacze społeczni i przedsiębiorcy. Przypomnijmy tych, których groby będziemy odwiedzać 1 czy 2 listopada.