Artykuły do tagu: Pami

Pamiątkowa tablica odsłonięta
Pamiątkowa tablica 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej odsłonięta. Ponadto w ramach obchodów dokonano wpisów do księgi pamiątkowej oraz otwarto wystawę poświęconą parlamentaryzmowi.
Piotrkowianie pamiętali o bohaterach Powstania Warszawskiego
Mieszkańcy Piotrkowa uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą poświęconą piotrkowianinowi gen. Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot.
W Piotrkowie będzie tablica pamiątkowa Seweryny Szmaglewskiej-Wiśniewskiej
W Piotrkowie pojawi się pamiątkowa tablica poświęcona pamięci Seweryny Szmaglewskiej-Wiśniewskiej. Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego i Ośrodek Działań Artystycznych organizują z tej okazji uroczystość, która odbędzie się 21 czerwca o godzinie 14.00 przy ulicy Parkowej 38.
W ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi będzie świętował także w Piotrkowie. Z tej okazji otwarta zostanie plenerowa ekspozycja "Ojcowie Niepodległości" przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. To jednak nie wszystko. Piotrkowianie będą mogli wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Akademii Niepodległości".
Dwie delegacje na jedną okazję
We wtorek (8.05) przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Piotrkowianie uczcili pamięć poległych w walkach za wolność ojczyzny. Przedstawiciele miasta i powiatu zebrali się przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przed Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-45.
W Woli Krzysztoporskiej upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej
Uczniowie Szkoły Podstawowej im gen. Ludwika Czyżewskiego wraz z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939 wspólnie przeżyli obchody Dnia Pamięci Ofiar z 1940 roku. W czasie spotkania odbyło się także uroczyste posadzenie "Dębu Pamięci" poświęconego kapitanowi Władysławowi Ziembie. Ta inicjatywa miała miejsce przed budynkiem Szkoły Podstawowej, przy ulicy Kościuszki 32.
Polsko-żydowski zgrzyt w Radomsku
Nie milkną echa zgrzytu polsko-żydowskiego, do którego doszło w miniony poniedziałek w Radomsku. Powodem było przemówienie, które miał wygłosić Eli Dukorski, mer izraelskiego Kiryat Bialik.
Złożyli kwiaty ku czci żołnierzy wyklętych
O osobach walczących za nasz kraj powinno się pamiętać zawsze, 1 marca szczególnie, bo tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia.
Piotrkowianin, który odzyskał Pamięć rodaków
Witalis Zygmunt Zaremba. Urodził się 28 kwietnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim na Krakowskim Przedmieściu i ulicy Przedborskiej. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, jego ojciec Ezachiel Leon Zaremba syn oficjalisty dworskiego. Dzięki wykształceniu ojca, które zdobył w gimnazjum piotrkowskim dosłużył się stopnia podpułkownika w armii carskiej, co pozwoliło na uzyskanie wysokiej emerytury. Po ukończeniu służby, wysoka emerytura pozwoliła na kształcenie synów. Matka Zygmunta Zaremby, Katarzyna z Hajczewskich wywodziła się z rodziny która brała udział w Powstaniu Styczniowym.
Miejskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od mszy świętej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej w niedzielę 26 lutego rozpoczną się miejskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat