Pamiątkowa tablica 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej odsłonięta. Ponadto w ramach obchodów dokonano wpisów do księgi pamiątkowej oraz otwarto wystawę poświęconą parlamentaryzmowi.
Mieszkańcy Piotrkowa uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą poświęconą piotrkowianinowi gen. Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot.
W Piotrkowie pojawi się pamiątkowa tablica poświęcona pamięci Seweryny Szmaglewskiej-Wiśniewskiej. Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego i Ośrodek Działań Artystycznych organizują z tej okazji uroczystość, która odbędzie się 21 czerwca o godzinie 14.00 przy ulicy Parkowej 38.
W ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi będzie świętował także w Piotrkowie. Z tej okazji otwarta zostanie plenerowa ekspozycja "Ojcowie Niepodległości" przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. To jednak nie wszystko. Piotrkowianie będą mogli wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Akademii Niepodległości".
We wtorek (8.05) przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Piotrkowianie uczcili pamięć poległych w walkach za wolność ojczyzny. Przedstawiciele miasta i powiatu zebrali się przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przed Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-45.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im gen. Ludwika Czyżewskiego wraz z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939 wspólnie przeżyli obchody Dnia Pamięci Ofiar z 1940 roku. W czasie spotkania odbyło się także uroczyste posadzenie "Dębu Pamięci" poświęconego kapitanowi Władysławowi Ziembie. Ta inicjatywa miała miejsce przed budynkiem Szkoły Podstawowej, przy ulicy Kościuszki 32.
Nie milkną echa zgrzytu polsko-żydowskiego, do którego doszło w miniony poniedziałek w Radomsku. Powodem było przemówienie, które miał wygłosić Eli Dukorski, mer izraelskiego Kiryat Bialik.
O osobach walczących za nasz kraj powinno się pamiętać zawsze, 1 marca szczególnie, bo tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia.
Witalis Zygmunt Zaremba. Urodził się 28 kwietnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim na Krakowskim Przedmieściu i ulicy Przedborskiej. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, jego ojciec Ezachiel Leon Zaremba syn oficjalisty dworskiego. Dzięki wykształceniu ojca, które zdobył w gimnazjum piotrkowskim dosłużył się stopnia podpułkownika w armii carskiej, co pozwoliło na uzyskanie wysokiej emerytury. Po ukończeniu służby, wysoka emerytura pozwoliła na kształcenie synów. Matka Zygmunta Zaremby, Katarzyna z Hajczewskich wywodziła się z rodziny która brała udział w Powstaniu Styczniowym.
Od mszy świętej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej w niedzielę 26 lutego rozpoczną się miejskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.