W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja władz miasta na czele z wiceprezydentem Andrzejem Kacperkiem złożyła symboliczny wieniec w imieniu wszystkich piotrkowian dla uczczenia pamięci członków powojennego podziemia antykomunistycznego. Podczas skromnej uroczystości, w asyście pocztu sztandarowego swoje wiązanki złożyli także poseł Grzegorz Lorek, wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
W niedzielę w Trzech Morgach odsłonięto tablicę upamiętniającą harcmistrza Pawła Rutkowskiego. Był on wieloletnim kwatermistrzem tej bazy. Ci którzy go znali, zgodnie podkreślają, że wiele zrobił zarówno dla tego miejsca, jak i dla całego harcerstwa.
W Warszawie przed siedzibą Sądu Najwyższego stanęło popiersie piotrkowianina i pierwszego I Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian Srzednickiego. Piotrkowianin żył w latach 1840 – 1925 i oprócz działalności na rzecz sądownictwa był także zaangażowany w społecznictwo i dobroczynność w naszym mieście.
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.
Piotrkowskie Bractwo Akademickie, prowadzące już Muzeum Marcepanów, stworzy w Piotrkowie Muzeum Legionów Polskich. Placówka ma upamiętnić legendarną formację wojskową oraz rolę Piotrkowa i piotrkowian w jej tworzeniu. Muzeum powstanie dzięki grantowi Urzędu Marszałkowskiego. Pierwsza wystawa już w listopadzie.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut oraz burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zapraszają na niedzielną Mszę Świętą w intencji żołnierzy poległych na Ziemi Wolborskiej.
W najbliższą niedzielę w Piotrkowie na stadionie przy ul. Reagana 12 odbędzie się IV piłkarski Memoriał im. Jakuba Paprockiego. W turnieju zagrają przyjaciele Kuby oraz sportowcy z regionu m .in. piłkarze Polonii oraz zapaśnicy AKS-u. Popularny "Papaj" zmarł tragicznie w 2016 roku w wieku zaledwie 27 lat.
Wracając z wakacyjnych wyjazdów w naszych bagażach często przewozimy różne rzeczy z zagranicy. Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega i informuje, jak nie stać się wakacyjnym przemytnikiem, bo za niektóre "pamiątki" można trafić do więzienia nawet na 5 lat.
1 sierpnia, 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Piotrków także uczcił pamięć tego zrywu niepodległościowego.
1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.