W sobotę w piotrkowskiej hali OSiR „Relax” odbył się drugi zapaśniczy Memoriał Grzegorza Ludwiga i Henryka Grabowieckiego. Przedstawiciele Atletycznego Klubu Sportowego wywalczyli osiem medali.
W związku z 38. rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w niedzielę w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz NSZZ "Solidarność". Po eucharystii przybyłe delegacje przeszły pod pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przy ul. Narutowicza, gdzie złożyły kwiaty.
Finał Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów pn. "Łódzkie pamięta" odbył się w Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim. W rywalizacji wzięło udział ponad 20 osób. To zwycięzcy etapu rejonowego.
Cmentarze żydowskie w regionie nie były oszczędzane przez historię. Niszczone nie tylko przez okupantów, ale też przez zapomnienie. Dlatego ich odnowa na przestrzeni ostatnich lat to jedyna szansa, by ocalić od zapomnienia istotny element historii wielu miast, miasteczek i wsi. Jednym z takich uratowanych żydowskich miejsc pochówku jest cmentarz w Rozprzy.
Etap rejonowy Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów pn. "Łódzkie Pamięta" odbył się w 5 Centrach Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego, również w tym, zlokalizowanym w Piotrkowie.
83 lata temu, 1 września, w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, wybuchła II wojna światowa. W dniu kolejnej rocznicy tych tragicznych w dziejach Polski wydarzeń, także w Piotrkowie delegacje oddały hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny.
W niedzielę (04.09.2022) minie kolejna rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii powiatu piotrkowskiego. Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski oraz przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej Bartosz Borkowski zapraszają na Uroczyste Obchody 83. Rocznicy Bombardowania Sulejowa, które rozpoczną się o godzinie 15.00.
Kierując się zasadą, że pamięć o wydarzeniach łączy przeszłość z przyszłością, a ich odtwarzanie jest doskonałą lekcją żywej historii dla współczesnych pokoleń, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wraz z Łódzkim Domem Kultury organizują 3 września 2022 r. wydarzenie „Łódzkie Pamięta – Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień 1939 r.” Do udziału w dwudniowych obchodach rocznicy Bitwy nad Wartą zaprasza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
W poniedziałek, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętniliśmy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów.
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.