Zabytkowa Willa Wanda od ponad miesiąca wystawiona jest na sprzedaż, Juliusz Wiernicki od zawsze był zachwycony secesyjnym budynkiem. Wyraził zainteresowanie, aby nie trafił on w ręce prywatne a miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Wszystko zależy jednak od niezależnej wyceny oraz pozyskania środków na remont zabytku. Co według prezydenta mogłoby powstać w Wandzie?
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego od dawna chciało zaznaczyć obecność Legionów Polskich w Piotrkowie. Powoli zbierano zarówno eksponaty i pamiątki, jak i skromne fundusze. Po latach starań udało się stworzyć namiastkę Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal funkcjonującego już przy Rynku Trybunalskim muzeum.
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego jest już gotowe na przyjęcie pierwszych odwiedzających w Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal powstającej przy ul. Sieradzkiej placówki. Ekspozycja będzie dostępna kiedy tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne.
Piotrkowskie Bractwo Akademickie, prowadzące już Muzeum Marcepanów, stworzy w Piotrkowie Muzeum Legionów Polskich. Placówka ma upamiętnić legendarną formację wojskową oraz rolę Piotrkowa i piotrkowian w jej tworzeniu. Muzeum powstanie dzięki grantowi Urzędu Marszałkowskiego. Pierwsza wystawa już w listopadzie.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową wystawą „Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości. Legiony Polskie w Piotrkowie 1914-1917”. Ekspozycja pokazuje rolę Piotrkowa w okresie I wojny światowej jako prężnego ośrodka niepodległościowego, którego filarem były Legiony Polskie.
Od lutego 1915 roku do 30 kwietnia 1917 roku Piotrków był niepisaną stolicą życia legionowego. To w naszym mieście między innymi Władysław Sikorski podpisał Statut Legionów Polskich. Z Piotrkowa na front wyruszyły sformowane tu 4 i 6 pułk Legionów, które weszły w skład II Brygady.
W poniedziałek 29 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie można było posłuchać prelekcji na temat walk żołnierzy Legionów Polskich w okresie I wojny światowej.
Tegoroczną edycję gry miejskiej przygotowanej przez Stowarzyszenie HARC wygrała drużyna "Opryszki" z Piotrkowa. Przejażdżka drezyną, bal kotylionowy, wizyta w magazynie frontowym czy ćwiczenia na poligonie wojskowym – to tylko część atrakcji, jakie czekały w sobotę na uczestników zabawy, której motywem przewodnim był Piotrków legionowy. W grze wzięło udział 200 osób.
We wtorkowy poranek przedstawiciele władz Piotrkowa Trybunalskiego uczcili 221. rocznicę utworzenia Legionów Polskich we Włoszech. Wiceprezydent Andrzej Kacperek i kierownik Referatu Edukacji Radosław Kaczmarek złożyli wieniec pod pomnikiem u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego oraz przy obelisku na piotrkowskim cmentarzu.
Stowarzyszenie Euroaktywni z Rozprzy zorganizowało wyjazd „Śladami walk legionów Rozprza-Kostiuchnówka”. Wszystko z okazji 100-lecia największej bitwy legionów pod Kostiuchnówką na Wołyniu, gdzie od 1 października 1915 r. do 6 lipca 1916 r. walczyły wszystkie trzy brygady legionów.