Początków Legionów należy się doszukiwać w XVIII wieku, po III rozbiorze Polski. Społeczeństwo nie zamierzało zrezygnować z walki o niepodległość. Szczególnie emigranci, którzy po rozpadzie Rzeczpospolitej trafili do Lombardii nie chcieli pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Tak oto 9 stycznia 1797 r. została podpisana konwencja wojskowa między gen. Henrykiem Dąbrowskim, a rządem Lombardii na mocy której postanowiono utworzyć Legiony Polskie.
Początkowo liczebność legionów ustalono na 3600 żołnierzy. Z czasem ta liczba sukcesywnie rosła, a żołnierze przechodzili liczne kursy i szkolenia. Pieśnią Legionów stał się mazurek Józefa Wybickiego, obecny hymn Polski. W sumie przez lata działalności w skład formacji weszło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, w tym wielu oficerów. Ich przykład inspirował kolejne pokolenia walczące o niepodległość, czego przykładem mogą być legiony Józefa Piłsudskiego, których ważne ośrodki znalazły się m.in. w Piotrkowie.
Więcej informacji na temat historii legionów Piłsudskiego na ziemiach piotrkowskich możecie znaleźć na stronie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Komentarze 6
09.01.2018 23:52
Dobrze że się te tłumy nie potratowały:)
09.01.2018 13:37
Piotrków nagle obudził się ze miał Legiony u siebie.
Rozprza pamięta o legionach ciągle a Piotrków - wstyd :(
09.01.2018 12:58
Piknie, a kiedy obchody rocznicy bitwy pod Chocimiem? Do roboty jakiejś byśta się wzięli.
09.01.2018 11:36
Tylko... Legiony Dąbrowskiego nie to samo co Legiony Piłsudskiego...
To jakby odmawiać litanię do św. Antoniego przed ołtarzem św. Józefa...
Albo jakby mieć pretensje do prezydenta Piotrkowa w związku z sytuacja w Warszawie...
Nu można, bo kto zabroni...
Ktoś wmanewrował miłych panów w dziwna sytuację...
Tylko kto i w jakim celu?