Uczniowie II LO w Piotrkowie gościli w środę, liczącą ponad 100 osób, delegację ze szkoły Golda Meir High School z miasta partnerskiego Ness Ziona w Izraelu.
Niewykluczone, że członkowie piotrkowskiego zespołu Kontra robią dla poprawy polsko-izraelskich relacji więcej niż nasi politycy. Ich spektakl baletowy o Irenie Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała kilkaset żydowskich dzieci, obejrzało w Izraelu już ponad 50 tysięcy osób.
Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak wraz z radnymi, na zaproszenie strony izraelskiej, wzięli udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy powstania państwa Izrael oraz 135. rocznicy założenia miasta Ness Ziona.
Nie milkną echa zgrzytu polsko-żydowskiego, do którego doszło w miniony poniedziałek w Radomsku. Powodem było przemówienie, które miał wygłosić Eli Dukorski, mer izraelskiego Kiryat Bialik.
Uczniowie jesziwy, czyli szkoły talmudycznej z izraelskiego Yad Binyamin, odwiedzili w czwartek Wielką Synagogę przy ul. Jerozolimskiej w Piotrkowie. Młodzież zapoznała się z historią Piotrkowa i jego związkami z kulturą żydowską.
Piotrków będzie miał kolejne miasto partnerskie. Tym razem o chodzi Ness Ziona - miasto położone w centralnej części Izraela.
W Piotrkowie i regionie gości dziś ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Pani ambasador przybyła na zaproszenie wicemarszałek Sejmu Elżbiety Radziszewskiej.
fot. Jarek Krak/MBP Piotrków
We wtorek, 18 listopada w ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" delegacja z miejscowości Nazareth Illit z Izraela (grupa około 180 osób) odwiedziła I i II LO w Piotrkowie.
Około 200 młodych ludzi z partnerskiego izraelskiego miasta Kiryat Bialik odwiedziło Radomsko. Towarzyszyli im opiekunowie, władze miasta. Goście odwiedzali radomszczańskie szkoły, byli w hali sportowej, w Miejskim Domu Kultury. Szczególny wymiar miało jednak spotkanie, które odbyło się przy macewie. Znajduje w miejscu, gdzie kiedyś stała synagoga. Pomnik przypomina o tragicznej historii radomszczańskich Żydów.