TERAZ11°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Goście z Izraela w piotrkowskich szkołach

MaWag
MaWag wt., 18 listopada 2014 12:56
We wtorek, 18 listopada w ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" delegacja z miejscowości Nazareth Illit z Izraela (grupa około 180 osób) odwiedziła I i II LO w Piotrkowie.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach integracyjnych. Spotkania zostały otwarte równocześnie w dwóch szkołach około godziny 10.00 krótką uroczystością powitalną.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, udali się do różnych klas, gdzie pod opieką nauczycieli języka angielskiego odbyły się warsztaty integracyjne z młodzieżą z Polski. W czasie tych zajęć młodzież rozmawiała o czynnikach, które wpływają na ich tożsamość, o swoich zainteresowaniach, pasjach, planach na przyszłość. Tematyką warsztatów była też dyskusja na temat autorytetów, ich wpływu na nasze życie i podejmowane decyzje. Kolejną częścią wizyty był spacer po Starym Mieście, w którym uczestniczyła też grupa uczniów z piotrkowskich szkół. Reprezentacja Nazareth Illit odwiedziła miejsca związane z żydowską historią miasta – Synagogę, pomniki w Lesie Wolborskim, a także cmentarz żydowski przy ulicy Spacerowej.


Warto wspomnieć, że wtorkowe spotkanie to efekt wielu innych działań podejmowanych w ramach projektu przez jego koordynatorki, w I LO Ewelinę Szamburską, a w II LO przez Lidię Chęcińską. Obie koordynatorki uczestniczyły wcześniej w szkoleniach organizowanych przez ORE.

W ramach projektu odbyły się różnorodne działania przygotowujące uczniów do spotkania młodzieży z Izraela, część z nich założyła grupę na Facebooku, niektórzy wymienili się mailami. Wybrani uczniowie z obu szkół piotrkowskich uczestniczyli również w wykładzie dr Diny Feldman na temat świąt Hanuki, spotkaniu z pracownikiem Urzędu Miasta, którego tematyka nawiązywała do historii miasta, z podkreśleniem elementów żydowskich. Grupa młodzieży z I LO pracowała jako wolontariusze, tłumacząc i pomagając gościom z Izraela i innych krajów, którzy przybyli na to wydarzenie. W II LO 30 października odbyło się również spotkanie jednej z klas z Anną Rzędowską, współautorką książki „Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie”, która w interesujący sposób opowiedziała o tragicznych dziejach wojennych społeczności żydowskiej.

Celem wszystkich działań jest wykształcenie w młodych ludziach wrażliwości na postawę nietolerancji wobec innych narodowości; jak również kształtowanie postawy otwartości wobec innych kultur. Kolejnym ważnym aspektem jest pogłębianie wiedzy dotyczącej historii miasta i regionu. Podejmowanie tej tematyki może sprawić, że młodzi ludzie zaczną postrzegać inaczej miejsce, w którym mieszkają, że historia regionu i kraju stanie się dla nich bardziej intrygująca. Efektem tego będzie zaś bardziej refleksyjna postawa wobec siebie i wyborów, jakie podejmowane będą przez nich w przyszłości. Będzie to również sukcesem jeśli zaczną im przeszkadzać obraźliwe napisy, które niestety widuje się wypisane na murach w różnych miastach w Polsce, jeśli zrozumieją, że nie są bezsilni wobec aktów agresji słownej, jeśli sami zastanowią się zanim wypowiedzą obraźliwe słowa pod adresem jakiegokolwiek narodu.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 23

    ~bełchatów (gość)

    20.11.2014 12:05

    Oj cóz za wstyd Piotrkowie... co wy robicie..


    ~Eska (gość)

    19.11.2014 22:20

    Smutne te komentarze, podobnie jak smutne i wrogie nasze społeczeństwo. Brawo dla pani Lidki za wysiłek i pozytywna energię! Moj syn chyba zaznaczał żałować, ze nie chciał pojechać do Izraela na wakacje, takie spotkania sa bezcenne w przełamywaniu barier. Niestety świat idzie do przodu, a my tkwimy w zascianku. 25 lat tu w Izraelu odczuwalam wrogość wobec Polski, w tym roku to inne spoleczeństwo, a w Polsce ciagle gwiazdy Dawida na murach... Ale musimy próbować to zmienić, jesli zależy nam na Polsce i naszych dzieciach!


    ~tolo (gość)

    19.11.2014 21:59

    Tolerancja" ma rację. Przypomnijcie sobie oburzenie Polaków, gdy na Mistrzostwach Europy w Pływaniu w Berlinie w tym roku ,niemiecki spiker wypowiadając niby żart, podkreślił tą właśnie cechę Polaków, że jesteśmy złodziejami.


    ~na układy nie ma rady (gość)

    19.11.2014 21:14

    "Bec" napisał:


    Czytaj ze zrozumieniem to co napisałem.


    ~Mimi (gość)

    19.11.2014 19:01

    Judeopolonia - żydowskie państwo w państwie polskim.Andrzej Leszek Szcześniak. Audiobook Pl. całość.


    reklama

    Dla Ciebie

    11°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio