Artykuły do tagu: Odkrywamy znane i nieznane

Odkrywamy znane i nieznane - Park im. ks. Józefa Poniatowskiego
Jest to jeden z kilku znajdujących się na terenie miasta parków. Założono go w 1916 roku, a od 1986 r. posiada status zabytku, co potwierdza odpowiedni wpis w Rejestrze Zabytków. Park upamiętnia postać księcia Józefa Poniatowskiego, choć często skrót w nazwie parku jest mylony i księcia błędnie nazywa się księdzem.
Odkrywamy znane i nieznane – Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi
Od wielu już lat w całej Polsce w miejsce pomników znanych rodaków ustawiane są pamiątkowe ławeczki z ich wizerunkiem. Od 1999 roku przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi można przysiąść obok poety Juliana Tuwima. Dziś zapraszamy na spacer jedną z najbardziej znanych ulic w stolicy województwa łódzkiego, a chwilę odpoczynku będzie można znaleźć na wspomnianej ławeczce.
Odkrywamy znane i nieznane - Zespół pałacowy w Niechcicach
Niechcice to niewielka wieś położona koło Rozprzy w powiecie piotrkowskim. Pierwszy raz wzmiankowano o niej w 1407 roku, co oznacza, że miejscowość może się poszczycić nie lada historią. Jej ważnym elementem są pozostałości pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku parku i znajdującego się na jego terenie pałacu. Zapraszamy do zgłębienia wiedzy o tym wyjątkowym zabytku.
Odkrywamy znane i nieznane - Sulejowski Park Krajobrazowy
Sulejowski Park Krajobrazowy został utworzony na podstawie decyzji wojewody piotrkowskiego w 1994 roku. Wraz z parkiem przedborskim i spalskim stanowi zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, który od 2013 roku wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Odkrywamy znane i nieznane - Łódzki Park Kultury Miejskiej
Większość skansenów w Polsce to muzea na wolnym powietrzu i na dość dużym obszarze. Największe z nich mieszczą się w Sanoku i w Tokarni. Jednak mamy też skanseny położone w centrach miast, składające się z niewielkiej liczby zabudowań. Takie miejsca stworzono m.in. w Toruniu i Łodzi, gdzie można wybrać się na weekendową wycieczkę.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik M. Kopernika w Piotrkowie
Jeden z najstarszych pomników w Piotrkowie przedstawia wybitnego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika. Wita wchodzących do budynku I LO, choć pierwotnie jego lokalizacja była planowana w innym miejscu. Efekt zrywu mieszkańców w postaci czynu społecznego miał stanąć przed wejściem do szpitala przy ul. Rakowskiej, który nosi imię uczonego.
Odkrywamy znane i nieznane – pamiątkowy głaz na Wierzejach
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik niepodległości w Gomulinie
Obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajduje się w Gomulinie od 2018 roku. Ustawiono go przy strażnicy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowym, aby podkreślić wagę wydarzenia sprzed ponad wieku.
Odkrywamy znane i nieznane – Szlak zabytków Piotrkowa Trybunalskiego
Stanowiące dziedzictwo kulturowe miasta budynki, ujęte w rejestrze zabytków, chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Aby lepiej je poznać utworzono Szlak zabytków Piotrkowa Trybunalskiego. To też świetna ściągawka dla odwiedzających miasto. A co na szlaku można zobaczyć?
Odkrywamy znane i nieznane - Piotrków - Obelisk upamiętniający węgierskiego spadochroniarza
Na terenie Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, w pobliżu płyty lotniska, znajduje się kamienny obelisk. Upamiętnia on tragicznie zmarłego w Piotrkowie pioniera spadochroniarstwa, współtwórcę obecnych spadochronów i legendę węgierskiego pilotażu. Dziś nieco więcej o jego postaci, samym obelisku i tragedii z 1925 roku.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat