Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik niepodległości w Gomulinie

Niedziela, 30 października 20223
Obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajduje się w Gomulinie od 2018 roku. Ustawiono go przy strażnicy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowym, aby podkreślić wagę wydarzenia sprzed ponad wieku.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Uroczystego odsłonięcia obelisku dokonano 15 grudnia 2018 roku. Inicjatorem jego posadowienia był Wojciech Kamiński, wiceprezes Zarządu Gminnego OSP, członek OSP Gomulin i jednocześnie pasjonat historii. A jak narodził się pomysł, by i w Gomulinie stanął pomnik pamięci? Jak podkreślał pomysłodawca podczas uroczystości jego odsłonięcia - 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, która 12 sierpnia dotarła do Kielc, dając początek walk Polaków w wojnie światowej o suwerenność nowej ojczyzny. W sto lat później, 12 sierpnia 2014 r. w Kielcach odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości tej wzięła udział pięcioosobowa delegacja gomulińskich strażaków – opowiadał wtedy Kamiński.

 

Projektantem pomnika jest Antoni Owczarek z Bełchatowa. To w jego głowie zrodził się pomysł, by całość wieńczyła figura orła podrywającego się do lotu. Na jego głowie znajduje się zamknięta korona zwieńczona krzyżem łacińskim. Na jednym z elementów obelisku znalazł się także wizerunek Józefa Piłsudskiego, umieszczony na plafonie.

 

Na umieszczonej na frontowej części tablicy możemy przeczytać znajdujący się pod figurą orła napis:

 

„100 lat odzyskania niepodległości. W hołdzie walczącym i poległym za wolność i niepodległość Polski. Wdzięczni za dar suwerenności rodacy.

Gomulin, XV Decembris Anno Domini nostri MMXVIII”.

 

 

fot. K. Żołądek

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)30.10.2022 09:33

Wolność to mieliśmy i demokrację to mieliśmy za komuny ale nie teraz za solidaruchów straciliśmy wolność pytanie kto nas teraz wyzwoli z pod okupacji

52


jdr ~jdr (Gość)30.10.2022 08:21

A ta lampka to po co? Jedynie piękny, duży znicz można by tu było postawić. Obelisk to nie grób.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat