Łódzki Park Kultury Miejskiej nazywany też Skansenem Łódzkiej Architektury Drewnianej powstał został udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2008 roku. Pozwala na odbycie wyjątkowej podróży w czasie, bo przechadzając się uliczkami tej części Łodzi można poznać spory fragment jej przemysłowej historii. Warto też wiedzieć, że w 2015 roku skansen został uznany za pomnik historii.
Na terenie parku znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Zostały one rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych kostką uliczek. Budynki zostały tu przeniesione z różnych miejsc w Łodzi i jej okolic. Zobaczymy domy z ulic Wólczańskiej, Żeromskiego, Kopernika i Mazowieckiej. Jest też okazała i zachwycająca bogactwem detali willa letniskowa przeniesiona z ul. Scaleniowej w Rudzie Pabianickiej. Z kolei najstarszym obiektem parku jest drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli, pierwotnie znajdujący się w Nowosolnej. To obiekt powstały w 1846 r. Jest także drewniana poczekalnia tramwajowa ze zgierskiej krańcówki na placu Jana Kilińskiego. Obecnie służy jako kasa muzeum. Całość przygotowano tak, by jak najlepiej i jak najpełniej reprezentować dawną, drewnianą architekturę miasta. Obiekty odnowiono, zrekonstruowane i poddano termomodernizacji, dzięki czemu są dostępne dla zwiedzających przez cały rok.
Autorkami koncepcji architektonicznej skansenu są dwie wrocławskie projektantki – Anita Luniak i Teresa Mromlińska. Koszt inwestycji to około 32 mln zł. Skansen otrzymał specjalne wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w 2008 roku, w kategorii nowo wykreowanych przestrzeni publicznych.
Warto też znać ciekawostkę dotyczącą parku. 25 listopada 2012 roku, w Światowym Dniu Pluszowego Misia, na terenie skansenu uroczyście odsłonięto pomnik zwany „trzy misie”. Jest to szósta rzeźba stworzona w ramach projektu „Łódź Bajkowa”, będącego zestawem niewielkich rzeźb upamiętniających najpopularniejszych bohaterów filmów wyprodukowanych przez Se-ma-for.