Odkrywamy znane i nieznane - Łódzki Park Kultury Miejskiej

Łódzkie Niedziela, 04 grudnia 20221
Większość skansenów w Polsce to muzea na wolnym powietrzu i na dość dużym obszarze. Największe z nich mieszczą się w Sanoku i w Tokarni. Jednak mamy też skanseny położone w centrach miast, składające się z niewielkiej liczby zabudowań. Takie miejsca stworzono m.in. w Toruniu i Łodzi, gdzie można wybrać się na weekendową wycieczkę.
fot. cmwl.pl fot. cmwl.pl

Łódzki Park Kultury Miejskiej nazywany też Skansenem Łódzkiej Architektury Drewnianej powstał został udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2008 roku. Pozwala na odbycie wyjątkowej podróży w czasie, bo przechadzając się uliczkami tej części Łodzi można poznać spory fragment jej przemysłowej historii. Warto też wiedzieć, że w 2015 roku skansen został uznany za pomnik historii.

 

Na terenie parku znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Zostały one rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych kostką uliczek. Budynki zostały tu przeniesione z różnych miejsc w Łodzi i jej okolic. Zobaczymy domy z ulic Wólczańskiej, Żeromskiego, Kopernika i Mazowieckiej. Jest też okazała i zachwycająca bogactwem detali willa letniskowa przeniesiona z ul. Scaleniowej w Rudzie Pabianickiej. Z kolei najstarszym obiektem parku jest drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli, pierwotnie znajdujący się w Nowosolnej. To obiekt powstały w 1846 r. Jest także drewniana poczekalnia tramwajowa ze zgierskiej krańcówki na placu Jana Kilińskiego. Obecnie służy jako kasa muzeum. Całość przygotowano tak, by jak najlepiej i jak najpełniej reprezentować dawną, drewnianą architekturę miasta. Obiekty odnowiono, zrekonstruowane i poddano termomodernizacji, dzięki czemu są dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

 

Autorkami koncepcji architektonicznej skansenu są dwie wrocławskie projektantki – Anita Luniak i Teresa Mromlińska. Koszt inwestycji to około 32 mln zł. Skansen otrzymał specjalne wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w 2008 roku, w kategorii nowo wykreowanych przestrzeni publicznych.

 

Warto też znać ciekawostkę dotyczącą parku. 25 listopada 2012 roku, w Światowym Dniu Pluszowego Misia, na terenie skansenu uroczyście odsłonięto pomnik zwany „trzy misie”. Jest to szósta rzeźba stworzona w ramach projektu „Łódź Bajkowa”, będącego zestawem niewielkich rzeźb upamiętniających najpopularniejszych bohaterów filmów wyprodukowanych przez Se-ma-for.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)04.12.2022 09:21

Polityka obecnego rządu zmierza do tego ,że za chwilę cała Polska będzie jednym wielkim skansenem tak się rozwijamy

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat