Odkrywamy znane i nieznane – Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi

Łódzkie Niedziela, 08 stycznia 20233
Od wielu już lat w całej Polsce w miejsce pomników znanych rodaków ustawiane są pamiątkowe ławeczki z ich wizerunkiem. Od 1999 roku przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi można przysiąść obok poety Juliana Tuwima. Dziś zapraszamy na spacer jedną z najbardziej znanych ulic w stolicy województwa łódzkiego, a chwilę odpoczynku będzie można znaleźć na wspomnianej ławeczce.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Pomnik odsłonięto 10 kwietnia 1999 roku (a cztery lata później otrzymał miano „rzeźby roku”). Został wykonany ze spiżu, czyli stopu miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. Poeta jest na nim przedstawiony w naturalnych rozmiarach w pozie sugerującej, że jest zasłuchany w opowieści osoby, która przysiadła obok niego. Rzeźba jest częścią tzw. Galerii Wielkich Łodzian, czyli grupy wykonanych głównie z brązu plenerowych pomników, przedstawiających znanych mieszkańców miasta.

 

Jednym z najbardziej błyszczących elementów opisywanego pomnika w formie ławeczki jest nos Tuwima. Miejska legenda głosi bowiem, że potarcie nosa przyniesie szczęście. Maturzyści z kolei pocierają nos w intencji zdania egzaminu dojrzałości, a studenci w nadziei na zaliczenie sesji.

 

Autorem ławeczki Juliana Tuwima jest polski rzeźbiarz Wojciech Wincenty Gryniewicz. Jego autorstwa są także takie łódzkie pomniki, jak znajdujący się przy al. Karola Anstadta „Pomnik Ofiar Komunizmu”, stojący przy ul. Włókienniczej pomnik „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, pomnik prof. Tadeusza Kotarbińskiego z ul. Narutowicza oraz pomniki na łódzkich cmentarzach. Jedną z prac Gryniewicza można podziwiać także w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie w ołtarzu głównym kościoła NMP Królowej Polski znajduje się rzeźba Matki Bożej Królowej Polski. W roku 1977 Wojciech Gryniewicz stworzył także projekt wystroju wnętrz i płaskorzeźby znajdujące się na terenie Opactwa Cystersów w Sulejowie.

 

Z kolei upamiętniony ławeczką Julian Tuwim był łodzianinem. Tu właśnie urodził się 13 września 1894 roku. Zmarł w 1953 r. w Zakopanem. Był nie tylko poetą, ale też autorem wodewili, librett operetkowych czy skeczy. Jednymi z jego najbardziej znanych utworów są przede wszystkim „Lokomotywa” i „Rzepka”, które w dzieciństwie poznało niejedno dziecko.

 

Ławeczkę można odnaleźć w pobliżu budynku Urzędu Miasta, przy ul. Piotrkowskiej 104.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_tata ~goœć_tata (Gość)08.01.2023 17:06

W Elementarzu, z którego moje dzieci uczyły się pisania i czytania w pierwszej klasie, był taki piękny wierszyk Tuwima pt. Murzynek Bambo i nawet przez głowę nikomu wtedy nie przechodziło, że jest to wierszyk rasistowski, a wręcz odwrotnie, wszyscy uwielbiali małego psotnika, który nie lubił mleka..

20


Temat zastępczy ~Temat zastępczy (Gość)08.01.2023 11:35

A co ma Ławka Tuwima w Łodzi, z naszą zapyziałą dziurą?

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat