Artykuły do tagu: Odkrywamy znane i nieznane

Odkrywamy znane i nieznane - Klasztor Bernardynów w Piotrkowie
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.
Odkrywamy znane i nieznane - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane jest w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej, jakim jest Biała Fabryka Ludwika Geyera. Trafić tutaj łatwo, wystarczy dotrzeć na ul. Piotrkowską. Łódzka placówka jest zarazem największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi także działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym.
Odkrywamy znane i nieznane - Kościół cmentarny św. Marcina w Witowie
Drewniany kościół cmentarny w Witowie powstał w 1835 r. w stylu barokowym. Jeszcze kilka lat temu odprawiano w nim msze święte, jednak upływ czasu dał się mocno we znaki tej zabytkowej drewnianej konstrukcji. Obecnie podejmowane są działania, które mają uchronić konstrukcję i wyjątkowe wnętrza kościółka.
Odkrywamy znane i nieznane – Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego od dawna chciało zaznaczyć obecność Legionów Polskich w Piotrkowie. Powoli zbierano zarówno eksponaty i pamiątki, jak i skromne fundusze. Po latach starań udało się stworzyć namiastkę Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal funkcjonującego już przy Rynku Trybunalskim muzeum.
Odkrywamy znane i nieznane - Bunkier kolejowy w Jeleniu
Przed kilkoma miesiącami zachęcaliśmy do odwiedzenia niemal bliźniaczego obiektu – bunkru kolejowego w Konewce. I choć wiele między nimi podobieństw, to jednak jest jedna zasadnicza różnica. Bunkier w Jeleniu stoi zapomniany, w przeciwieństwie do obiektu w Konewce, który zagospodarowano i przygotowano tak, by turyści nie wyjeżdżali zawiedzeni.
Odkrywamy znane i nieznane – sulejowskie Wapienniki
Znajdujące się w Sulejowie jeziorko, jest pozostałością po dawnej kopalni. Zachwyca od lat barwą wody, dlatego też mieszkańcy chętnie wybierają to miejsce jako cel spacerów czy miejsce rekreacji. Prawdziwym rajem nazwali Wapienniki nurkowie, dla których specjalnie zatopiono wiele ciekawych elementów, jak choćby biurko z komputerem i drukarką – imponująco prezentujące się w głębinach.
Odkrywamy znane i nieznane - Kąpielisko „Słoneczko” w Piotrkowie
Latem można się tutaj odpocząć i nieco się ochłodzić, a zimą… wykąpać. Kąpielisko „Słoneczko” służy mieszkańcom Piotrkowa i okolic o każdej porze roku. Dziś zachęcamy do zapoznania się z tym miejscem i jego historią.
Odkrywamy znane i nieznane - Park Belzacki w Piotrkowie
Przed tygodniem przypominaliśmy historię nieistniejącego już dworu we wsi Gościnna w gminie Gorzkowice. Dziś możemy wspomnieć o kolejnym dworze, który zachował się już tylko w pamięci i coraz mniej licznych wspomnieniach, a był nim dwór w Parku Belzackim w Piotrkowie.
Odkrywamy znane i nieznane - Dwór i park w Gościnnej.
Dziś zachęcamy do zgłębienia historii niestety nieistniejącego już dworu i parku w Gościnnej w gminie Gorzkowice. Zabudowania zachowały się już tylko na starych fotografiach i w pamięci części mieszkańców. Zabudowania, o których dziś mowa odeszły bowiem do historii w latach 60. XX wieku.
Odkrywamy znane i nieznane – Muzeum Marcepanów w Piotrkowie
Muzeum Marcepanów mieści się w samym centrum Piotrkowa Trybunalskiego, tuż przy Rynku Trybunalskim. Pomysł na utworzenie takiego miejsca zrodził się w 2014 roku na spotkaniu Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego im. Zygmunta I Starego, działającego przy filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wziął się z faktu, że patron Bractwa był miłośnikiem marcepana i właśnie jego powstawanie postanowiono upamiętnić.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat