Poruszając się szlakiem można rozpocząć spacer, którego trasa stano pętlę. Prowadzi ulicami Słowackiego, Wojska Polskiego, Sieradzką, Pijarską czy Zamkową. Przyjezdni trafiający do Piotrkowa koleją mogą rozpocząć wędrówkę po szlaku od Wieży Ciśnień. Szlak poprowadzi stąd w stronę Cerkwi prawosławnej i budynku sądu. Te obiekty opisywaliśmy już w cyklu „Odkrywamy znane i nieznane”.
Kolejnymi zabytkami na szlaku są Klasztor Bernardynów, Klasztor Dominikanek, mury miejskie, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Rynek Trybunalski i muzea – marcepanu i piwowarstwa. W obu można spędzić ciekawie wolny czas i zdobyć wiedzę na temat wyrobu i produkcji legendarnego już napitku i słodkich frykasów.
Szlak zabytków Piotrkowa Trybunalskiego prowadzi dalej w stronę Zamku i dawnej Synagogi, które także opisywaliśmy już w cyklu „Odkrywamy znane i nieznane”. Miejsca pamięci uzupełniają cmentarze – żydowski i stary. Ale wybierając się na spacer proponowanym dziś szlakiem można też poznać zabytki sakralne, jak Kościół farny, Kolegium, Kościół Jezuitów i sąsiadujące z nim mury miejskie, a nieco dalej także równie ważne dla historii Piotrkowa budynki Hali Targowej, Pałacu Rudowskich i Miejskiego Ośrodka Kultury.