3784 kilometry do Santiago de Compostela - taki napis widniej na słupku, który możemy zobaczyć przed wejściem do Bazyliki Farnej. Przez Piotrków wiedzie bowiem słynny pielgrzymi szlak św. Jakuba , i choć kojarzymy go z zamierzchłą przeszłością, to okazuje się, że i dziś nie brakuje wiernych po nim wędrujących.
Stanowiące dziedzictwo kulturowe miasta budynki, ujęte w rejestrze zabytków, chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Aby lepiej je poznać utworzono Szlak zabytków Piotrkowa Trybunalskiego. To też świetna ściągawka dla odwiedzających miasto. A co na szlaku można zobaczyć?
Magia Pilicy, to nazwa projektu polegającego na stworzeniu szlaku turystycznego wzdłuż rzeki, który zrealizowany został przez Gminy Sulejów i Aleksandrów. Długość sulejowskiego odcinka wynosi dokładnie 5,04 km. Na terenie gmin Sulejów i Aleksandrów utwardzono kilka dróg, powstały też miejsca obsługi rowerzystów, w których będzie można odpocząć i sprawdzić przebieg całej trasy oraz parking.
Amatorzy jazdy konnej mają sporo miejsc w okolicach Piotrkowa, gdzie mogą do woli oddawać się swojej pasji. W województwie łódzkim jest kilka ośrodków organizujących zawody hippiczne, można naliczyć około 200 stajni. Właśnie z myślą o miłośników jazdy w siodle na terenie województwa łódzkiego powstał przed kilkoma laty turystyczny szlak konny. Liczy sobie blisko 2500 kilometrów, co czyni go najdłuższą taką trasą w Europie.
Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.
Wiosna w pełni, a to oznacza powrót rowerzystów i wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na trasy. Jedną z nich jest Rowerowy Szlak Bursztynowy – 250-kilometrowa trasa przebiegająca na północny zachód od powiatu piotrkowskiego. Dzieli się ona na dwie części – Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Oba etapy Bursztynowego Szlaku Rowerowego zachwycają malowniczą przyrodą oraz interesującymi miejscami do zwiedzania. Bursztynowy Szlak Rowerowy jest przeznaczony nie tylko dla rowerzystów – fani pieszych wycieczek i miłośnicy historii regionu także znajdą na trasie coś dla siebie. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, również na terenie powiatu piotrkowskiego mamy wiele miejsc dostosowanych do rowerowego odpoczynku na świeżym powietrzu.
Gmina Aleksandrów otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa łódzkiego na realizację projektu pn. "Oznakowanie szlaku wodnego rzeki Pilicy na terenie gminy Aleksandrów". W ramach zadania zamontowane zostały tablice, które przedstawiają treści informacyjne i promocyjne środkowego Nadpilicza.
W ramach akcji "Dumni z Zalewajki" ma powstać w Łodzi kulinarny szlak tej zupy. Będzie obejmować 20 lokali serwujących zalewajkę, która jest symbolem łódzkiej kuchni - poinformowała pomysłodawczyni wydarzenia Agata Zarębska ze strony jemywlodzi.pl
Ścieżka o długości ok. 200 km rozpocznie się w stolicy województwa, następnie poprowadzi przez piotrkowskie jezioro Bugaj, potem na południe wzdłuż rzeki Luciąży i koło zalewu w Cieszanowicach.
Upały nie odpuszczają. Jest to więc idealny moment, aby aktywnie spędzić czas, a przy okazji zapoznać się z urokami naszego regionu. Tym bardziej, że Nadleśnictwo Piotrków utworzyło niedawno nowy szlak leśny.