Sulejowski Park Krajobrazowy wytyczono na obszarze przekraczającym 17 tysięcy hektarów. Sama otulina parku liczona jest na blisko 36,5 tysiąca ha. Największą powierzchnię zajmują lasy, które stanowią łącznie 11 840 ha (69,5 %), a także łąki i pastwiska (836 ha, czyli 4,9% parku). Wody powierzchniowe zajmują 2063 ha (12,2%) – w tym na rzeki przypada 163 ha (1%). W skład parku wchodzi również Jezioro Sulejowskie o powierzchni 1900 ha (11,2%) oraz fragment doliny środkowej Pilicy, na odcinku od okolic Przedborza po Tomaszów Mazowiecki.
Park obejmuje i ochrania jeden z najcenniejszych fragmentów dorzecza Pilicy w jej środkowym odcinku (od okolic Bąkowej Góry po okolice Tomaszowa Mazowieckiego). Symbolem parku i ważnym elementem jego logotypu jest wieża opacka klasztoru Cystersów w Sulejowie, zaś osią stała się rzeka Pilica i założony na niej w latach ‘70 Zalew Sulejowski. Obecnie pełniący funkcję turystyczno-rekreacyjną jest też ostoją wielu gatunków ryb (jak szczupak, okoń czy leszcz), a pozostałe tereny parku są siedliskiem dla widocznych na zdjęciu wiewiórek, wielu gatunków ptaków, gadów i ssaków. Wiele z nich można zauważyć spacerując po lasach w okolicach Piotrkowa, Tomaszowa i Sulejowa. To sarny, jelenie, daniele, dziki, lisy, borsuki, a także liczne gatunki mniej rzucające się w oczy. Park ochrania krajobraz nadrzeczny Pilicy, Czarnej Malenieckiej (Koneckiej), delty Luciąży i śródleśnych strumieni (Młynki czy Rosochy).
W Sulejowskim Parku Krajobrazowym znajduje się fragment najlepiej zachowanego koryta Pilicy charakteryzujący licznymi, naturalnymi i malowniczymi meandrami. Pozornie nizinne tereny poprzecinane są dolinami i wąwozami, przez co mają charakter pagórkowaty z wyraźnymi obniżeniami dna dolin oraz wzniesionymi brzegami odsłaniającymi widoki na otaczające je tereny.
Na krajobraz parku składają się również wartości kulturowe. Wody Pilicy stanowiły niegdyś zaczątek pierwszych osiedli ludzkich. W ich sąsiedztwie rozwijała się kultura, która na przestrzeni wieków pozostawiła po sobie wiele śladów w krajobrazie, jak ruiny zamków, stare kościółki czy liczne cmentarze.
Przez park przebiega pieszy szlak turystyczny koloru niebieskiego zwany Szlakiem Rekreacyjnym Rzeki Pilicy. Mierzy 122 km długości i prowadzi na trasie z Piotrkowa Trybunalskiego przez Barkowice, Bronisławów, Swolszewice, Borki do zapory na Pilicy, a dalej przez Smardzewice, Trestę, Zarzęcin, Sulejów, Taraskę, Szarbsko, Dąbrówkę, Diablą Górę, Wacławów, Skotniki, Faliszew, Taras, Przedbórz, Biały Brzeg i okolice wsi Rączki do Krzętowa.
Warto zapoznać się z dokładną mapą Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, jaką zamieściły na swojej stronie internetowej władze Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Ze względu na objętość pliku (15 MB) sugerujemy pobrać ją z linku – mapa Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.