W najbliższą środę (30.11.2022) od 11.00 do około 13.00, zamknięta będzie droga krajowa nr 12/91 między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Północ. Ma to związek z przeprowadzanym w Karlinie tzw. eksperymentem procesowym z udziałem Prokuratora Rejonowego z Piotrkowa Trybunalskiego.
Wydarzenie zorganizowano 11 listopada. Uroczystość połączona była z obchodami Święta Niepodległości.
6. września 1939 roku 76 pułk piechoty wchodzący w skład 29 dywizji Armii Prusy, stoczył nierówny bój z dużo liczniejszym i uzbrojonym po zęby przeciwnikiem w okolicach Milejowa. Jak informuje Wójt Gminy Rozprza, prace nad renowacją cmentarza wojennego w Milejowie, gdzie spoczywają polscy żołnierze, dobiegły końca.
Blisko 32 tysiące złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania nagrobków z piotrkowskich nekropolii. Nigdy dotąd nie udało się zebrać tak wysokiej kwoty.
Kończą się prace przy rewitalizacji cmentarza wojennego w Milejowie. To miejsce, w którym spoczywają żołnierzy polegli w walce o szosę piotrkowską w 1939 roku.
Na uroczystość Wszystkich Świętych zmieniała się organizacja ruchu wokół piotrkowskich cmentarzy. Inaczej kursują także autobusy MZK. Zebraliśmy wszytskie zmiany, aby podpowiedzieć, jak dojechać na piotrkowskie cmentarze.
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego już 35. raz prowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu Rzymsko-Katolickim w Piotrkowie. Datki zbierane będą do najbliższej środy.
Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Na piotrkowskich cmentarzach i ich okolicach ruch jest już bardziej wzmożony niż zazwyczaj. Piotrkowianie korzystają ze sprzyjającej w ten weekend pogody i sprzątają groby bliskich zmarłych przed początkiem listopada.
Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych. Już tradycyjnie w rejonie piotrkowskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Sprawdziliśmy, jak będzie można dojechać na groby swoich bliskich.
Jak donoszą źródła historyczne, pierwszy piotrkowski cmentarz założono na "Krakówce" przy kościółku Marii Panny. Wraz z rozwojem miasta i budową nowych kościołów powstawały nowe cmentarze. Łącznie było ich aż 14. Chowano na nich wyznawców trzech największych religii świata, bowiem historię Piotrkowa współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur.