Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego już 35. raz prowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu Rzymsko-Katolickim w Piotrkowie. Datki zbierane będą do najbliższej środy.
Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Na piotrkowskich cmentarzach i ich okolicach ruch jest już bardziej wzmożony niż zazwyczaj. Piotrkowianie korzystają ze sprzyjającej w ten weekend pogody i sprzątają groby bliskich zmarłych przed początkiem listopada.
Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych. Już tradycyjnie w rejonie piotrkowskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Sprawdziliśmy, jak będzie można dojechać na groby swoich bliskich.
Jak donoszą źródła historyczne, pierwszy piotrkowski cmentarz założono na "Krakówce" przy kościółku Marii Panny. Wraz z rozwojem miasta i budową nowych kościołów powstawały nowe cmentarze. Łącznie było ich aż 14. Chowano na nich wyznawców trzech największych religii świata, bowiem historię Piotrkowa współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur.
W parkanie "nowego" cmentarza, w pobliżu ronda im. gen. S. Burzy-Karlińskiego, administracja cmentarza wykonała dodatkową bramę dla odwiedzających groby swoich bliskich na tejże nekropolii.
Druga połowa października to czas, kiedy odwiedzamy nekropolie i porządkujemy groby naszych bliskich. Wracając myślami do wspomnień o zmarłych, niestety często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że w tym okresie może dochodzić na cmentarzach do większej liczby kradzieży.
Na ul. Cmentarnej w Piotrkowie jeszcze względny spokój, choć im bliżej uroczystości Wszystkich Świętych, tym ruch przy piotrkowskich cmentarzach będzie się zwiększał. Z panią Sylwią, sprzedająca w tym miejscu kwiaty i znicze, nasz reporter rozmawiał m.in. o tegorocznych cenach i ruchu klientów przy nekropoliach.
Cmentarze żydowskie w regionie nie były oszczędzane przez historię. Niszczone nie tylko przez okupantów, ale też przez zapomnienie. Dlatego ich odnowa na przestrzeni ostatnich lat to jedyna szansa, by ocalić od zapomnienia istotny element historii wielu miast, miasteczek i wsi. Jednym z takich uratowanych żydowskich miejsc pochówku jest cmentarz w Rozprzy.
Dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek w swoim reportażu "Siła kłamstwa" w "Czarno na białym" przedstawił dowody i pokazał, w jaki sposób podkomisja smoleńska manipulowała faktami, żeby uwiarygodnić tezę o zamachu w Smoleńsku. Ta sprawa stała się w Polsce bardzo głośna, a my zapytaliśmy posłów z naszego regionu o komentarze w tej sprawie.
Już tylko w jednym miejscu w Piotrkowie można złożyć pisemny wniosek o dodatek węglowy. Dokumenty przyjmowane są w budynku przy ul. Sienkiewicza.