Kończą się prace w Milejowie

Czwartek, 03 listopada 20224
Kończą się prace przy rewitalizacji cmentarza wojennego w Milejowie. To miejsce, w którym spoczywają żołnierzy polegli w walce o szosę piotrkowską w 1939 roku.

Ładuję galerię...

Renowacja trwa od kilku miesięcy, a zakres prac jest bardzo szeroki. Przewidywał on wymianę elementów betonowych na granitowe, odnowienie elementów metalowych i tabliczek granitowych oraz odświeżenie pomnika i wymianę chodników na granitowe.

 

Na wykonanie prac gmina pozyskała blisko milion złotych dofinansowania z budżetu państwa. Remont cmentarza to oddalana inicjatywa mieszkańców, dla których to miejsce ma szczególne znaczenie. Pomysł renowacji tego miejsca zgłosiła radna gminy Rozprza Jolanta Krupa.

Taki pomysł kiełkował w naszych głowach już od dłuższego czasu. Ten cmentarz jest symbolem dla nas wszystkich wyjątkowym symbolem. Co roku, na początku września odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 roku. Jedynym brakującym elementem była renowacja cmentarza. To forma podziękowania za ich walkę i patriotyzm żołnierzy, którzy tam spoczywają. Na przykładzie tego cmentarza możemy pokazać, jak należy krzewić patriotyzm - podkreślała Jolanta Krupa, kiedy okazało się, że gmina pozyskała te środki.

Prace są już praktycznie zakończone. W przyszłym tygodniu zaplanowano odbiór techniczny oraz oficjalne otwarcie odrestaurowanego cmentarza. Zaplanowano je 11 listopada, podczas obchodów Święta Niepodległości. Początek uroczystości o godz. 12:00. 

Co roku, w pierwszą niedzielę września spotykamy się na tym cmentarzu, aby oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli o szosę piotrkowską. Ze względu na trwający remont przenieśliśmy te uroczystości na 11 listopada. Wydarzenie będzie także okazją do podziękowania osobom, które przyczyniły się do wykonania tej rewitalizacji - zapowiada Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza. 

 

 


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)04.11.2022 20:57

Widziałem wiele wojennych cmentarzy, ale ten wyjdzie chyba najdroższym w przeliczeniu na metr kwadratowy

50


pis ~pis (Gość)04.11.2022 20:28

Jak można po grobach poległych jezdzić koparkami i innym ciężkim sprzętem p. Jedrzejczyk!

50


pamięć ~pamięć (Gość)03.11.2022 11:04

A co z grobami nauczycieli szkoły w Milejowie, tuż obok zrobionej mogiły nieznanego żołnierza-dziękujemy, ale mogłaby być troszkę obniżona. Tuż obok 104-letnia mogiła nauczyciela Jana Łaćwika z rodziną- żoną i malutkimi dziećmi / zmarli wszyscy w ciągu 3 m-cy/,wkrótce się rozsypie, a oświata podlega chyba pod urząd gminy? Naprzeciwko z pięknego piaskowca mogiła nauczycielki- Gabrieli Zarembianki, znika w trawie, może ją chociaż wyżej podnieść, chyba że czeka się aż zniknie i będzie do likwidacji, bo komuś spodoba się miejsce na swój pochówek, ale o tych mogiłach powinni pamiętać potomni, czyli my teraz i zadbać.

62


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat