Problem z odbiorem śmieci, szczególnie tych wielkogabarytowych, przy ul. Wyzwolenia i Bugajskiej w Piotrkowie zgłosiła redakcji słuchaczka magazynu Magiel. Nie jest to oczywiście odosobniony przypadek. Zdaniem mieszkańców sterty starych mebli przy pergolach śmietnikowych szpecą miasto. Sytuacja może się poprawić od stycznia 2021 r., bo według założeń nowego przetargu na odbiór odpadów, ma zostać zwiększona częstotliwość odbioru wielkogabarytowych śmieci.
Czy redakcja mogłaby zainteresować się nocnymi wyścigami, piskiem opon na rondzie Dmowskiego, Łódzka, parkingu Brico Marche i celowym hałasowaniem pod wiaduktem? - pyta mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego. Wieczorne i nocne wyścigi i palenie gum to w naszym mieście nic nowego. Czy rzeczywiście rozprawienie się z agresywnymi kierowcami to zadanie ponad siły piotrkowskiej drogówki?
Od ponad 20 lat starają się o wykup mieszkań. Piotrkowianie z ul. Sygietyńskiego apelują o pomoc. Kilka już razy pikietowali przed Urzędem Miasta, prosili o pomoc radnych. Teraz postanowili przyłączyć się do protestu kupców w nadziei, że wreszcie ich problemy zostaną dostrzeżone.
Zgodnie z planowanymi przez władze miasta zmianami, targowisko miejskie zostanie znacznie ograniczone – nie będzie już obejmowało m.in. terenu wokół budynku Hali Targowej. By rozstawić stragan przy samej Hali trzeba będzie zapłacić 25 zł za metr kwadratowy powierzchni (dziś 3 zł). O zmianach, które wprowadzić chcą władze Piotrkowa właściciel Hali Targowej dowiedział się z mediów. - Nasze targowisko zostało wyeliminowane z targowisk na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, bez informowania nas o tym. Na jakiej podstawie zostaliśmy w ten sposób potraktowani? – pyta Roman Staszór.
Wymowny protest zorganizowali w poniedziałek przedstawiciele akcji S12 Natychmiast. Przy skrzyżowaniu na drodze krajowej nr 12 ustawili trumnę i znicze. Część mieszkańców gminy Sulejów nie składa broni i dalej walczy o drogę, która od lat obiecywana jest przez polityków. Korki i wypadki - to rzeczywistość z którą mierzą się każdego dnia. Tylko w miniony weekend na „dwunastce” doszło do 3 wypadków.
Problem z dostępnością do wody w gminie Sulejów trwa od lat, zwłaszcza w okolicach Uszczyna i Poniatowa. Kiedy się to zmieni? Gdy władze gminy wybudują nowe ujęcie wody w Uszczynie. By jednak to zrobić Sulejów musi dojść do porozumienia z Piotrkowem w sprawie dzierżawy terenu. Bez tego budowa nie ruszy.
Wracamy do tematu kolein na piotrkowskich ulicach. Po Krakowskim Przedmieściu (o czym pisaliśmy w czwartek) kolejną, nadającą się do naprawy, jest ulica Wolborska, gdzie w deszczowe dni w koleinach zbierają się duże ilości wody, a samochody chlapią nią na przechodniów.
Mieszkańcy osiedla Piastowskie w Piotrkowie skarżą się na uciążliwości związane z sąsiedztwem targowiska miejskiego. Urząd Miasta zamierza zebrać ich opinie podczas konsultacji społecznych. Organizacja targowiska ma się wkrótce zmienić.
Decyzja środowiskowa dotycząca drogi S12 z rygorem natychmiastowej wykonalności, ale do poprawki - taką informację w mediach społecznościowych opublikowało Stowarzyszenie „Sulejów dla Pokoleń”. To oznacza, że budowa S12, której od lat wyczekują mieszkańcy gminy Sulejów, znów oddala się w czasie i staje pod ogromnym znakiem zapytania.
Brak decyzji środowiskowej, brak pieniędzy i woli politycznej, kiełbasa wyborcza – to główne zarzuty, które wymienia się w kontekście budowy jednej z najważniejszych dróg w naszym regionie, czyli S12. Nadal nie ma alternatywy dla krajowej „dwunastki”, co przekłada się na dramat mieszkańców gminy Sulejów. Czy szanse na zrealizowanie tej inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat maleją?