Na kolejny lipcowy weekend proponujemy trzy mocne lektury. Każda z nich zapada w pamięć na długo. To nowy kryminał Wojciecha Chmielarza (autora zekranizowanego „Żmijowiska”), trzymająca w napięciu powieść o tajemniczej dziewczynce z sąsiedztwa i napisana w oparciu o fakty książka „Zrozumieć pamięć” – bestseller New York Timesa.
Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej fundacja Cor Ignis zainaugurowała działalność odnowionej Sali Pamięci AK. Podczas symbolicznej uroczystości wieloletni kustosz sali i przedstawiciel środowiska kombatanckiego Marian Makowski przekazał historyczny sztandar 25. pułku AK na ręce przedstawicieli ZHP, ZHR oraz Związku Strzeleckiego Strzelec. W uroczystości wzięło udział liczne grono gości z regionu i całego kraju, a nawet zagranicy.
Na piotrkowskim lotnisku cały czas trwają intensywne prace związane z budową odtwarzanej Salą Pamięci 25. pułku AK. Placówka powstaje dzięki ofiarności tysięcy osób z całego kraju oraz - w większości społecznej -pracy kilkunastu wolontariuszy na miejscu. Dzięki zebranym środkom pierwotna koncepcja sali przedstawiona na wizualizacji została rozszerzona. W sobotę o godzinie 13:00 - podczas Fly Festu, odbędzie się symboliczna inauguracja działalności odtworzonej Sali Pamięci.
Uczniowie oraz nauczyciele ZSP nr 1 w Piotrkowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w 73. rocznicę zamordowania niezłomnego żołnierza Rzeczypospolitej, rotmistrza Witolda Pileckiego. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na temat rotmistrza.
Piotrkowska Lewica uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa i złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945" mieszczącym się przy skrzyżowaniu Al. Kopernika z al. 3 Maja oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Rakowskiej.
8 maja 1945 r. w Berlinie podpisano bezwarunkowy akt kapitulacji Niemiec, który zakończył II wojnę światową w Europie, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.
Dziś wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. 230 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa, w Piotrkowie nie zorganizowano oficjalnych obchodów. Złożono jedynie kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ul. Słowackiego.
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
Ponad rok temu została zlikwidowana piotrkowska Sala Pamięci Armii Krajowej, która przez wiele lat funkcjonowała przy klasztorze oo. Bernardynów. Fakt ten poruszył miłośników historii i osoby przywiązane do dziedzictwa AK. Powołali oni fundację, która postawiła sobie za cel reaktywowanie muzeum oraz stworzenie przy nim centrum aktywności obywatelskiej. Rozpoczęli w tym celu zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl. Pomysł spotkał z bardzo dobrym odbiorem i dzięki wpłatom od ludzi z całego kraju marzenie grupy pasjonatów już wkrótce stanie się rzeczywistością.
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja władz miasta na czele z wiceprezydentem Andrzejem Kacperkiem złożyła symboliczny wieniec w imieniu wszystkich piotrkowian dla uczczenia pamięci członków powojennego podziemia antykomunistycznego. Podczas skromnej uroczystości, w asyście pocztu sztandarowego swoje wiązanki złożyli także poseł Grzegorz Lorek, wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.